Działalność programowa SSMPK
Wieczór w Filharmonii 7 czerwca 2024
Piątkowy wieczór 7 czerwca liczna grupa członków spędziła w Filharmonii Śląskiej. Przyciągnęła nas „Błękitna rapsodia” i Waldemar Malicki. Zanim jednak na estradzie pojawił się ten artysta, już czekała nas muzyczna uczta,
a to za sprawą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, którą w tym dniu prowadził bardzo młody, ale już wspaniały dyrygent Radosław Droń. Zachwyciło nas doskonałe wykonanie utworów Manuela de Falli („Czarodziejska Miłość”, „Trójgraniasty kapelusz”- suita nr 2), Leonarda Bernstaeina ( suita z musicalu „West Side Story”), Teresy Procaccini (New York na fortepian i orkiestrę). Kończąca koncert brawurowo zagrana „Błękitna rapsodia” była wspaniałym dopełnieniem tego wieczoru.
Cudowne muzyczne przeżycia były dziełem wszystkich muzyków na estradzie, toteż długo trwały owacje dla nich.
W tym wspaniałym wieczorze uczestniczymy w ramach realizacji zadania publicznego „Czas z Kulturą” dofinansowanego z budżetu Miasta Katowice.
Koncerty w „Mieście Ogrodów”
Na przełomie maja i czerwca Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa zaprosił seniorów na koncerty w Instytucji Kultury „Miasto Ogrodów”. Na każdy koncert otrzymaliśmy 20 bezpłatnych zaproszeń. Wykonawcy zaprezentowali piosenki dwóch legendarnych postaci polskiej muzyki rozrywkowej Czesława Niemena i Zbigniewa Wodeckiego.
„Niemen znany i mniej znany”
Ten koncert odbył się 24 maja 2024 roku w 84. rocznicę urodzin i 20. rocznicę śmierci
Czesława Niemena. Skomponowane i śpiewane przez niego piosenki tym razem wykonała córka Natalia Niemen z własnym zespołem i Orkiestrą Komendy Wojewódzkiej Policji
w Katowicach.
Z przyjemnością słuchaliśmy muzyki naszych młodych lat, a te bardziej znane przeboje:
Dziwny jest ten świat”, „Jednego serca”, „Płonąca stodoła” także śpiewaliśmy, bo porwały nas całkowicie.
Przeboje Mistrza Wodeckiego
w całości wypełniły Finałowy koncert Metropolitarnego Święta Rodziny w dniu 2 czerwca 2024. Koncert przygotowali i wykonali: Daniel Cebula-Orynicz i Wiola Malchar-Orynicz
w towarzystwie znakomitego zespołu muzyków. Przez prawie dwie godziny na sali koncertowej królowały piosenki mistrza Wodeckiego niektóre z nich też śpiewaliśmy.
W trakcie koncertu zostaną wyświetlono materiały multimedialne związane z życiem i twórczością Zbigniewa Wodeckiego, jego wspomnienia, co znacznie wzbogaciło to wydarzenie.
Pławniowice – Szwajcaria Rachowicka – Toszek 18 maja 2024
To pierwsza w tym roku wycieczka realizowana w ramach zadania publicznego dofinansowanego z budżetu Miasta Katowice. Tym razem mieliśmy okazję bezpośredniego obcowania z przyrodą i zabytkami.
Pławniowice – to wieś sołecka w gminie Rudziniec, której historia sięga 1317 roku. Pod koniec XVIII wieku tamtejsze dobra rycerskie przejął hrabia Karol Franciszek von Ballestrem. Pławniowice stały się rodową siedzibę śląskiej linii rodu Ballestrem i w latach
1882-1885 wybudowali tam piękny pałac w stylu neomanieryzmu niderlandzkiego.
Ostatni właściciel hrabia Mikołaj Ballestrem zmuszony był opuścić Pławniowice przed nadchodzącą Armią Czerwoną. Na początku 1945 roku krótko stacjonował w budynku pałacowym marszałek Iwan Koniew. Po wojnie obiekt przekazany został do dyspozycji władz kościelnych. Część po mieszczeń przeznaczono na klasztor dla przesiedlonych ze Lwowa, Sióstr Benedyktynek od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu. W 1976 roku na 2 lata budynek przejęli OO Augustianie. Oprócz klasztoru i parafii w pałacu mieściły się czasowo także biura administracji spółdzielni rolnej. Częste zmiany mieszkańców i przeznaczenia powodowały jego dewastację. Od 1978 roku gospodarzem całego kompleksu pałacowo-parkowego jest Diecezja Gliwicka i pełni on funkcję domu rekolekcyjnego.
Po obiekcie z wielkim zaangażowaniem oprowadzał nas Ksiądz Dyrektor, a my
z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści o odbudowie pałacu, zgromadzonych w nim zbiorach i o tym jak dawni właściciele odwiedzając to miejsce obdarowują je pozostałymi
w ich rękach artefaktami.
17 km od Pławniowic znajduje się niezwykły las - 2 kilometrowa ścieżka edukacyjna zwana Szwajcarią Rachowicką. Wytyczyli ją Leśnicy Nadleśnictwa Rudziniec by udostępnić zwiedzającym szczególnie atrakcyjne przyrodniczo i krajobrazowo fragmenty dolinki potoku Sierakowickiego w pobliżu miejscowości Rachowice. Wykonali tam drewniane pomosty, schody, poręcze zabezpieczające by umożliwić zwiedzającym spacer po siedliskach wilgotnych lasu i wejście na strome jary, a spacerując mogą podziwiać 150 letnie, a nawet starsze dęby o wymiarach pomnikowych.
Naszym przewodnikiem p[o ścieżce był Pan Zastępca Nadleśniczego i nie tylko ciekawie opowiedział o tej niezwykłej leśnej ścieżce, ale także o gospodarce leśnej, roślinności, zwierzętach tu spotykanych i szeroko rozumianym bezpieczeństwie w lesie. Cenna to edukacja, bo niby wiemy, ale … bobrze przypomnieć. Dziękujemy.
Toszek – to miasto, które założone zostało pomiędzy 1155 a 1201 rokiem prawdopodobnie przez Bolesława Wysokiego. W XIII wieku było częścią państwa górnośląskiego i w 1235 roku uzyskało prawa miejskie. Potem miasto przynależało do państwa kozielsko-bytomskiego, było stolicą księstwa toszeckiego , które od 1357 roku należało do księstwa cieszyńskiego, a niespełna 200 lat później stało się częścią dynastii habsburskiej.
W XIX wieku ludność miasta charakteryzowana była jako polska, chociaż w spisie powszechnym w 1910 roku mniej niż 1/4 obywateli zadeklarowała język polski jako ojczysty, a w Plebiscycie w 1921 roku tylko 16 % mieszkańców opowiedziało się za przyłączeniem miasta do Polski.
Drewniany gród w Toszku powstał już w X-XI wieku. Zwiedzając ekspozycję zlokalizowaną w piwnicach i wieży mogliśmy poznać jego historię i legendę miejscowej Białej Damy.
Spotkanie z Panem Mateuszem Bochenkiem
Posłem na Sejm RP
6 maja 2024
W Centrum Organizacji Pozarządowych w Katowicach przy ulicy Wita Stwosza 7 odbyło się szczególnie ważne dla nas wydarzenie.
Było nim spotkanie z Panem Posłem Mateuszem Bochenkiem członkiem Parlamentarnego Zespołu ds. Strażaków i Parlamentarnego Zespołu ds. MSWiA. O spotkaniu poinformowaliśmy także: Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego i Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej i było nam bardzo miło, że do COP przybyli ich przedstawiciele: st. bryg. Arkadiusz Krzemiński – Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP i mł. bryg. Dariusz Paks – Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Katowicach.
Nasze zaproszenie tak znamienitych Gości miało na celu przede wszystkim poinformowanie o problemach z jakimi spotykają się strażacy emeryci, ze względu na to, że są tzw. emerytami mundurowymi, a nie cywilnymi.
Spotkanie zaczęliśmy od pochwalenia się dotychczasową działalnością, wszak jesteśmy jedyną w Kraju organizacją emerytów mundurowych działającą lokalnie, a następnie przeszliśmy do meritum spotkania.
Przyczynkiem do decyzji, że o problemach powinniśmy zacząć mówić, był incydent polegający na skreśleniu członków naszego Stowarzyszenia, z wycieczki do Ostrawy (organizowanej przez Radnych Miasta Katowice poprzedniej kadencji), bo... nie ukończyli 65 lat!
Mimo, że wielu z nas nie ukończyło 65 lat mamy prawo do udziału w życiu społecznym oraz korzystania z świadczeń zdrowotnych, tak jak inni emeryci - mamy prawo do równego traktowania przez władze publiczne (art. 31 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej).
To co nas niepokoi to:
1. Ograniczenie możliwości udziału strażaków emerytów w życiu społecznym co jest efektem wprowadzenia do przestrzeni publicznej pojęcia „senior”.
Ustawa dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 571) art. 4 ust. 1 ppkt. 10 stanowi, że sferą działań publicznych (działań pożytku publicznego) jest działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym, a przepis nie wskazuje wieku emeryta. Organizatorzy otwartych konkursów dla „starszych obywateli”, a także realizatorzy zadań publicznych dedykują te konkursy zarówno w tytułach jak i w postanowieniach regulaminowych seniorom, co de facto powoduje, że poza sferą pożytku publicznego pozostają emeryci nie tylko służb mundurowych.
2. Strażacy kończący służbę w związku z przejściem na zaopatrzenie emerytalne kierowani są do komisji lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych w celu uznania ich za ... inwalidów (…) określenia grupy inwalidzkiej; (ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych – t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 310). Emeryci mundurowi otrzymują więc orzeczenie stosownej Komisji Lekarskiej MSWiA w którym znajduje się m. in. informacja o zaliczeniu do odpowiedniej grupy inwalidzkiej, a także, że inwalidztwo jest trwałe.
Pod orzeczeniem oprócz podpisów członków Komisji znajduje się okrągła pieczęć z orłem.
W tzw. „normalnym życiu” ten dokument nie ma żadnego znaczenia, co najwyżej utrudni przyjęcie do innej pracy, bo od 2014 roku funkcjonuje pojęcie niepełnosprawności, inaczej określa się jego stopnie, a jedynie uprawnionymi do ustalenia stopnia inwalidztwa są Powiatowe Zespoły do Orzekania o Niepełnosprawności. Orzeczenia tych Zespołów są jedynymi, które pozwalają korzystać z uprawnień osób niepełnosprawnych, w tym z możliwości dopłat do tzw. turnusów rehabilitacyjnych. Orzeczenia Komisji MSWiA nie mają żadnego znaczenia. Strażak - emeryt, jeśli chce uzyskać uprawnienia osoby niepełnosprawnej musi poddać się ocenie stanu zdrowia przez Orzecznika Powiatowego Zespołu do Orzekania o Niepełnosprawności, a żeby korzystać z dopłat do turnusów rehabilitacyjnych (finansowanych z PEFRON) – zapisać się do Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, bo ten jest jedynym dysponentem takich świadczeń.
3. Fundusz socjalny strażaków -emerytów jest stałym tematem kontrowersji i wymiany zdań przy każdej okazji. Jest to rzecz oczywista dlatego też poszczególne zapisy rozporządzenia i regulaminów świadczeń socjalnych muszą być na tyle precyzyjne, by nie pozwoliły na swobodną interpretację. Rozważyć należy sposób naliczania wysokości środków dla poszczególnych jednostek organizacyjnych (np. wg ilości emerytów danej komendy), uprawnienia osób do środków z funduszu, faktyczne dysponowanie środkami z funduszu, szczególnie kryteriów dających podstawy do zapomóg (rozważyć należy próg kwot wydatkowanych na leczenie, a nie próg dochodowy, dochód nie może być równoważny z wysokością otrzymywanej emerytury (renty) bądź renty rodzinnej.
4. Od lat bulwersuje nasze środowisko fakt pewnego rodzaju „dodatkowego opodatkowania”. Chodzi o to, że byłym funkcjonariuszom - emerytom pracującym na podstawie umowy o pracę lub umowy - zlecenia z otrzymywanego wynagrodzenia potrąca się obowiązkowo składki emerytalne i rentowe.
Są to kwoty, które wędrują na konta ZUS, a nie ZER. W przypadku emerytów czy rencistów tzw. cywilnych zwiększają podstawę wymiaru emerytury, czyli zwiększają okresowo pobierane świadczenia. W przypadku emerytów służb mundurowy ta zasada ma zastosowanie jedynie do tych, którzy w służbie nie wypracowali maksymalnej emerytury (75%) ostatniego wynagrodzenia +1/12 trzynastki). Ci którzy wypracowali emeryturę pełną potrącone pieniądze tracą. Wg różnych stwierdzeń ZUS - te środki pozostają w budżecie ZUS i przeznaczone są na wypłaty dla cywilnych świadczeniobiorców. ZUS od zawsze dysponował też pieniędzmi potrącanymi funkcjonariuszom, którzy równolegle ze służbą pracowali dodatkowo i ani ten czas pracy, ani odprowadzone do ZUS pieniądze w żaden sposób nie zostały wliczone do wysługi emerytalnej i podstawy wymiaru zaopatrzenia emerytalnego.
Dlaczego ? Bo takie jest prawo! Wytaczane przez zainteresowane osoby sprawy cywilne są dla powodów przegranymi, bo takie jest prawo. Ale czy sprawiedliwe?
Te właśnie problemy przedstawiliśmy Panu Posłowi podczas spotkania. Zapewniliśmy też, że zdajemy sobie sprawę z wagi każdego zagadnienia, a możliwość ich przedstawienia była, mamy nadzieję, początkiem długiej drogi do ich rozwiązania.
Pan Poseł odniósł się do tego co usłyszał w następujący sposób: problemy wymagają zainteresowania kilku resortów, ale takie kroki poczyni, złoży interpelacje w interesujących nas sprawach. Zapewnił, że będzie się z nami spotykał i informował o efektach podejmowanych działań.
Spotkanie przebiegało w bardzo dobrej atmosferze. Dyskusja była merytoryczna.
Jeden z Panów Komendantów podsumował to wydarzenie słowami:
dobrze, że spotkanie się odbyło i dobrze, że te wszystkie problemy zostały wypowiedziane. My mamy nadzieję, że kolejne spotkania zainteresują większe grono byłych i obecnych strażaków.
Ostrawa w jeden dzień – 12 marca 2024
Od listopada minionego roku seniorzy Katowic uczestniczyli w wycieczkach autokarowych do Ostrawy za jedyne 10 złotych. Inicjatorami tych wyjazdów byli Radni Miasta Katowic, którzy zapraszali do udziału w wycieczkach seniorów ze swoich okręgów wyborczych, w praktyce seniorów z klubów seniora w poszczególnych dzielnicach Miasta lub członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Seniorów z innych organizacji nie zapraszano.
Nam udało się pozyskać 10 miejsc dzięki współpracy z seniorami z Osiedla Witosa. Radość była jednak przedwczesna, bo 21 godzin przed planowanym wyjazdem organizatorzy skreślili z listy wycieczkowiczów 4 osoby z naszej grupy. Powód – nie ukończyli 60 lat! Fakt, ale na wycieczkach tych bywali inni ( znani z imienia i nazwiska) seniorzy, którzy także nie przekroczyli tej magicznej granicy wiekowej. I jakoś natychmiast w to miejsce znaleźli się seniorzy z słusznej dzielnicy. No cóż … w Katowicach są seniorzy i … seniorzy.
Ostatecznie na wycieczkę pojechały 4 osoby. Ich relacja – wycieczka super, mogło być cieplej i kilka zdjęć zamieszczonych poniżej.
Seniorom z Osiedla Witosa dziękujemy!
OSTRAWA W CZECHACH
1 - DNIOWY PROGRAM WYCIECZKI AUTOKAROWEJ
KATOWICE - OSTRAWA - KATOWICE
Zabieramy: korony czeskie lub kartę bankową do płatności zagranicznych
7.15 - zbiórka uczestników wycieczki na Kopernik
7.30 - zbiórka uczestników wycieczki na Witosa
8.00 - odjazd do Ostrawy ( przejazd ok.1. godz. 15 minut)
9.00 – 9.15 – przyjazd do Ostrawy
9.00- 9.15 – przywitanie się z polskim przewodnikiem
9.15 – wjazd windą na taras widokowy Nowego Ratusza ( udostępniony od ok.13 listopada br., jest w renowacji)
Widok na Beskidy, Morawską Bramę, Wzgórze Oderskie z największej wieży w Czechach - Nowego Ratusza, taras widokowy na wysokości 73 m
9.45 – skwer Husa i pomnik Husa( czeski bohater narodowy, reformator Kościoła).
10.00 – zwiedzanie neorenesansowej katedry Boskiego Zbawiciela z XIX w.,
10.20 – 11.30 Plac Tomasza Masaryka – stary Ratusz z XX w., rynek Morawskiej Ostrawy. Nazwa Placu pochodzi od pierwszego Prezydenta Czechosłowacji. W starym Ratuszu obecnie znajduje się Muzeum Ostrawskie.
12.00- zwiedzanie Zamku Śląskoostrawskiego, siedziby Książąt Cieszyńskich z XIII w., który pod wpływem prac wydobywczych zapadł się o 16 m, podziwianie panoramy miasta z wieży widokowej
13.00 – 14.00 – pożegnanie przewodnika.
OBIAD
14.10- 14.30 przejazd do Dolnych Witkowic
Huta Vitkowice – oglądanie obiektu z zewnątrz. Dolny obszar Witkowic to unikatowy świat w sercu miasta. Na Wysoki piec nr 1 można dostać się specjalną windą, która dawniej przewoziła rudę do gardzieli wysokiego pieca. Ze względu na jakość zbiorów Dom sztuki jest zaliczany do najważniejszych instytucji kolekcjonerskich w Republice Czeskiej. Fascynacją jest też Ema, ostrawski wulkan. Hałda skały płonnej wewnątrz stale się przepala, panuje na niej klimat podzwrotnikowy, trawa i inna roślinność rosną tu przez cały rok. Wspinając się po żółtym szlaku turystycznym można tu przeżyć romantyczny wschód lub zachód słońca.
14.30 – 16.30- czas wolny-centrum miasta Stodolni,
Fraza „na Stodolní“ ulicy, oznacza miejsce – legendę. Ponad 60 barów, klubów, restauracji i kawiarni. Mieszanka kolorów, smaków i gatunków muzycznych.
Wieczorem na Stodolní nie zapomnij się pochwalić, czego dowiedziałeś się o Ostrawie, a zyskasz respekt i uznanie Ostrawiaków!
17.00- odjazd do Katowic
18.00 – przyjazd do Katowic( wyznaczone miejsce zgodnie z harmonogramem)
Uwaga: Odległość zwiedzania centrum i pobliskich miejsc to ok. 4 km, powierzchnia płaska, spacerowa.
TRADYCYJA
MARCIN WYROSTEK
Na to niezwykłe wydarzenie Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski zaprosił seniorów
z całego województwa.
Trybuny katowickiego Spotka były wypełnione w 100% . Wśród nich było 20 naszych członków.
Koncert był fantastyczny - to zdanie tych
co byli, był fantastycznym przeżyciem.
Wszyscy wykonawcy, a szczególnie wirtuoz
gry na akordeonie Marcin Wyrostek
i Filharmonia Śląska zachwycili.
Sam lider koncertu o jego genezie powiedział:
TRADYCYJA to opowieść o Śląsku, jego
kulturze, przyjętych zwyczajach, a przede
wszystkim o ludziach. TRADY’cja wspólnego
śpiewania jest bardzo ważnym elementem
śląskiej kultury, natomiast CYJA (tłum.
akordeon), na której gram, jest niewątpliwie
najtrafniejszym i najbardziej
charakterystycznym instrumentem naszego
regionu.
Od ponad 20 lat mieszkam na Śląsku, gdzie
stale obcuję i zachwycam się jego kolorytem.
Już jako student Akademii Muzycznej
w Katowicach miałem pierwszą styczność ze
śląskimi pieśniami ludowymi. Nieprzypadkowo
podczas jednej z tras koncertowych zapisałem
w notatniku tytuł projektu „TRADYCYJA”, a po
kilku latach stworzyłem skrypt pt. „Podstawy improwizacji na akordeon”, który oparłem na historycznych melodiach z naszej małej ojczyzny. Właśnie wtedy rozpoczęły się intensywne prace nad kompozycją projektu, opartym na tradycyjnych melodiach i motywach śląskich.
TRADYCYJA to dla mnie największy i najważniejszy koncept muzyczny w mojej dotychczasowej drodze zawodowej. TRADYCJA łączy pokolenia, inspiruje do wspólnego śpiewania i do refleksji nad regionalną spuścizną Śląska. TRADYCJA to ponadczasowa relacja pieśni śląskich z nowatorskim podejściem do muzyki.
Opracowania utworów powstały przy współpracy z czołowymi polskimi aranżerami: Pawłem Tomaszewskim, Stanisławem Słowińskim oraz Piotr Zaufalem. Ilustracje projektu – akwarele – stworzył wybitny śląski artysta z katowickiego Nikiszowca: Grzegorz Chudy.
Materiały ze strony internetowej https://filharmonia-slaska.eu/production/marcin-wyrostek-tradycyja-silesian-symphony/
„U Babuni” - 12 lutego 2024
W restauracji „U Babuni” członkinie i członkowie Stowarzyszenia spotkali się wieczorem
12 lutego 2024 roku. Przy kolacji „na luzie” była okazja pogadania o Stowarzyszeniu , zamierzeniach na bieżący rok,
o tym co dzieje się wokół nas czyli tzw. sprawach dnia codziennego.
Było miło, sympatycznie, swojsko.
Sprawozdanie z działania Przedstawicielki Stowarzyszenia Seniorów Pożarnictwa Miasta Katowice w od 8 grudnia 2022 roku do 30 listopada 2023r
Stowarzyszenie Seniorów Pożarnictwa Miasta Katowice działa na podstawie wpisu do
do ewidencji stowarzyszeń zwykłych nie posiadających osobowości prawnej,
działających na podstawie Regulaminu w dniu 14 listopada 2019 roku.
Na koniec listopada 2023 roku liczyło 29 osób. W ciągu roku stan zwiększył się o 3 osoby,
a jedna członkini zmarła.
Przedstawicielka Stowarzyszenia w sprawozdawanym czasie podjęła 3 decyzje,
które dotyczyły członkostwa w organizacji (przyjęcia, zwolnienie).
Wszystkie inne działania podejmowane były po wcześniejszej konsultacji
z Zarządem Stowarzyszenia i w dużej części stanowiły realizację wniosków i sugestii zarówno członków Zarządu jak i innych członków Stowarzyszenia.
Bez konsultacji podejmowane są działania wynikające z bieżącego zarządzania organizacją.
Bieżąco prowadzona jest współpraca z Wydziałami Polityki Społecznej i Kultury Urzędu Miasta Katowice.
Naturalnym środowiskiem naszej aktywności jest społeczność byłych i obecnych strażaków zawodowych Katowic. Od początku powstania Stowarzyszenie może liczyć
na wszelakie wsparcie ze strony kierownictwa Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej
w Katowicach. Powoli wypracowywane są ścieżki współpracy z Zarządem Koła nr 1 Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP. Poprzez podejmowane inicjatywy próbujemy dotrzeć do szeroko rozumianego środowiska pożarników.
Stale współpracujemy też z katowickim Kręgiem Terenowym Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”, mieszkańcami Katowic,
w tym z Klubem Seniorów „Promyk” z Centrum Katowic. Przedstawicielka korzysta z pomocy doradczej w Centrum Organizacji Pozarządowych prowadzonym przez Stowarzyszenie MOST.
Działalność programowa w roku 2023
W roku 2023 Stowarzyszenie zrealizowało 3 zadania publiczne i 3 inicjatywy własne:
Zadania publiczne:
1. „Aktywność – zdrowie - integracja” dofinansowane z budżetu Miasta Katowice realizowane przy współpracy z Wydziałem Polityki Społecznej, w ramach którego:
a) odbyła się 2-dniowa wycieczka do Kopalni Soli w Bochni z noclegiem w podziemiach kopalni,
a po drodze zwiedziliśmy także zamek w Niepołomicach; w wycieczce uczestniczyły 32 osoby,
b) odbyła się impreza Piknik na Malediwach, podczas której w Jaworznie byliśmy nie tylko na terenie Parku Grudek zwanego Polskie Malediwy, ale także w Ośrodku Edukacji Ekologiczno - Edukacyjnej GEOsfera i nad zalewem Sosina,
c) odbyło się ognisko integracyjne podczas którego nawiązaliśmy do wspomnień z okresu służby,
bo motywem tego wydarzenia było 120- lecie Zawodowej Straży Pożarnej
w Katowicach,
2. „Czas na kulturę” dofinansowane z budżetu Miasta Katowice realizowane przy współpracy
z Wydziałem Kultury, a w związku z tym członkowie Stowarzyszenia i sympatycy uczestniczyli
w dwóch wydarzeniach kulturalnych: w koncercie jubileuszowym „Czerwone Gitary – 55 lat”
w Pałacu Młodzieży i spektaklu „Węgla nie ma” w Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego.
W zadaniu uczestniczyły 43 osoby.
3. „Wyższy poziom” - finansowane z programu Małe FIO Śląskie lokalnie,
którego głównym celem było wzmocnienie organizacyjno - techniczne Stowarzyszenia
poprze zakup sprzętu: urządzenie wielofunkcyjne + 2 tonery, dyktafon z funkcją transkrypcji w Wordzie, projektor, ekran, dysk zewnętrzny.
Inicjatywy własne :
1. Wycieczka do Planetarium Śląskiego, w której uczestniczyły 34 osoby,
2. 4. dniowa wycieczka na Morawy, do st. Florian i doliny Wachau, w której uczestniczyło 27 osób.
W dalszym ciągu nie zostały podjęte działania wynikające z uchwał Zebrań Członków w zakresie:
• Nie udało się podjąć realizacji programów zdrowotnych, głównie dlatego, że nie znajdujemy współpracowników, którzy chcieliby reprezentować nasz interesy wobec instytucji państwowych realizujących zadania w zakresie zdrowia.
• Nie podejmowaliśmy tematów dotyczących tzw. tematów istotnych dla emerytów strażaków,
a właściwie służb mundurowych. Zdecydowała o tym sytuacja polityczna, a przede wszystkim kończąca się kadencja Parlamentu RP, a zatem wszelkie rozmowy mogły mieć charakter jedynie kurtuazyjny, a nie konstruktywny. W tym zakresie 9 grudnia br został nawiązany kontakt z jednym
z posłów – członków Sejmowego Zespołu ds. pożarnictwa i po Nowym Roku ustalony zostanie termin spotkania w naszych sprawach.
• Nie został sfinalizowany projekt edukacyjny „Erasmus+”. Wymaga to bardzo głębokiego przemyślenia i nabycia kompetencji w zakresie opracowania wniosku projektowego. Działania te będą podjęte w roku 2024.
Zagadnienia finansowe
Przedstawicielka złożyła roczne sprawozdania CIT-8 wraz z załącznikami oraz sprawozdania PIT 4R
w związku z zatrudnianiem pracowników w ramach zadania publicznego.
W 2023 roku Stowarzyszenie posiadało konto bankowe główne oraz dodatkowo subkonto w związku
z realizacją grantu w ramach Małe FIO.
1. Obroty Stowarzyszenia do 30 listopada 2023 (na obu kontach) roku wyniosły 153 105,68
2. Przychody (na obu kontach do 30 listopada) 63 499,23
a) składki członkowskie 1 150,00
b) wpłaty na działalność statutową 10 579,23
c) wpłaty na wycieczkę do Austrii 36 907,00
d) dotacja Urzędu Miasta PS 6 000,00
e) dotacja Urzędu Miasta Kull. 1 500,00
f) dotacja Małe FIO 5 000,00
g) darowizny na działalność statutową 2 372,00
3. Wydatki (na obu kontach do 30 listopada) 62 127,64
a) Zadanie publiczne Aktywność – zdrowie - integracja 12 148,34
b) Zadanie publiczne Czas na kulturę 4 250,00
c) Zadanie Wyższy poziom 5 612,98
d) Planetarium 2 750,00
e) Wycieczka do Austrii 39 720.00
f) pozostałe koszty 1 396,77
Na koncie Stowarzyszenia na dzień 30 listopada pozostawało 1371,59 zł
Zadnia publiczne:
– Aktywność – zdrowie - integracja - sprawozdanie złożone
- Czas na kulturę - sprawozdanie w trakcie przygotowania
– Wyższy poziom - sprawozdanie złożone i zatwierdzone
Zamierzenia na rok 2023
1. Złożony został wniosek w otwartym konkursie na zadanie w zakresie działalności na rzecz osób
w wieku emerytalnym. Oferta zadania pt. „Aktywność dla zdrowia i bezpieczeństwa” obejmujące: jednodniową wycieczkę do Sopotni Wielkiej i Żywca, jednodniową wycieczkę na trasie Toszek - Pławniowice - Szwajcaria Rachowicka, zajęcia rehabilitacyjne i edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa oraz spotkanie integracyjne.
2. Złożony został wniosek w otwartym konkursie ofert w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego a zadanie pt. ”Czas z Kulturą”, w ramach którego przewidujemy udział seniorów pożarnictwa w dwóch wydarzeniach kulturalnych na terenie Górnośląsko - Zagłębiowskiej Aglomeracji.
3. Złożony będzie wniosek w programie Erasmus + na realizację zadania edukacyjnego pt. „Klimaty Europy” z terminem realizacji w roku 2025.
4. Przygotowywana jest wycieczka kilkudniowa (3 lub 4 dni ) do Czech lub Słowacji,
przy czym decyzja podjęta będzie po uzyskaniu sformułowanych ofert.
5. Podjęte będą działania w zakresie tzw. spraw emerytów mund.
Węgla nie ma
11 listopada 2023
W świąteczny wieczór 11 listopada 25 osób w ramach zadania publicznego „Czas z Kulturą” dofinansowanego z budżetu Miasta Katowice
w Tetrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego oglądało spektakl „Węgla nie ma”.
Spektakl powstał w ramach projektu Zagłębie//Śląsk, budowany ponad granicami,
który eksploruje temat lokalnej kultury i historii.
W mieszkańcach Śląska i Zagłębia stara się budować poczucie tożsamości i dumę z tradycji wspólnie zamieszkiwanej przestrzeni.
Głównym bohaterem sztuki jest zmęczony życiem detektyw, który otrzymuje zlecenie odnalezienia Ślązaków, którzy niespodziewanie zniknęli. Musi przemierzyć zasnute mgłą Katowice,
pełne niebezpieczeństw, orek i gumiklyjzów, aby dowiedzieć się, gdzie te Hanysy się podziewają.
Spektakl próbuje odpowiedzieć na pytanie o tożsamość: skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy? Kim byliby Zagłębianie bez przytyczek ze strony Ślązaków, w momencie, kiedy nie mają od kogo się różnić, ale tak naprawdę całym clou przedstawienia jest zastanowienie się czy te różnice są potrzebne. To raczej surrealistyczny spektakl. Czy rozbawia? Nie koniecznie.
Zdecydowanie za dużo wulgaryzmów.
Autorem tekstu jest Przemysław Pilarski, a sztukę wyreżyserował Jacek Jabrzyk.
Czerwone Gitary
4 listopada 2023
Na ten koncert czekaliśmy od marca tzn. od dnia zarezerwowania biletów. To przecież powrót do naszych młodzieńczych lat. Przy przebojach tego zespołu odbywały się nasze komersy na koniec podstawówki, po maturze, i nie tylko. Niektóre z nich podśpiewujemy jeszcze teraz przy rożnych okazjach. Byli sceptycy, którzy twierdzili, że nie warto się ekscytować, bo przecież to było 55, no może trochę mniej lat temu, a dzisiaj to co to za Czerwone Gitary, jak tam już nikt z tego starego składu nie gra. Byli też ci – 25 osób,
którzy na koncert po prostu czekali i poszli... i fantastycznie się bawili.
Przy okazji kilka sprostowań: Po pierwsze - w zespole w dalszym ciągu gra perkusista Jerzy Skrzypczyk. Po drugie – młodsi muzycy doskonale wcielili się w swoich poprzedników, zachowali brzmienie i klimat tamtych gitar. Po trzecie – koncertu prawie
w całości składał się z starych, dobrze znanych przebojów, które śpiewała cała sala,
a bisom nie było końca. Fantastycznie spędziliśmy wieczór.
Koncert odbył się w Pałacu Młodzieży w Katowicach, a uczestniczyliśmy w nim w ramach Zadania Publicznego „Czas z Kultura” dofinansowanego z budżetu Miasta Katowice.
Morawy – St. Florian – Dolina Wachau 24 - 27 września 2023r
Pomysł wyjazdu do St. Florian pojawił się już w roku 2020, ale pandemia i związane z nią ograniczenia działalności nie tylko organizacji pozarządowych spowodowały przesunięcie zamierzeń na później. W tym roku pojawiła się szansa zrealizowania naszych planów i zdarzyło się to w dniach 24 – 27 września.
W niedzielę 24 września 27 członków i sympatyków Stowarzyszenia zajęło miejsca w autokarze. Przed nami 1250 km, w tym 30km statkiem, ciekawe zabytki przyrody, kultury,
architektury i historii na terenie czeskich Moraw i Dolnej Austrii.
Relacja w wielkim skrócie, po kolei, tak jak przebiegała wycieczka.
I dzień:
Ołomuniec
To miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO i drugie co do wielkości skupisko zabytków w Czechach. Teren dzisiejszego Miasta zasiedlony został już w czasach neolitu. W XI wieku wybudowano tu zamek, który stał się najważniejszą rezydencją morawskich Przemyślidów. Na początku XI stulecia miasto i całe Morawy podbił Bolesław Chrobry. Pierwszy czeski król Vratislav II chcąc osłabić biskupa praskiego, w roku 1063 założył konkurencyjne biskupstwo, które od 1131 roku miało siedzibę na zamku w Ołomuńcu. W 1253 roku Ołomuniec stał się miastem królewskim.
W tym mieście miały miejsce znaczące wydarzenia:
- W 1306 roku skrytobójczo zabito ostatniego z Przemyślidów, czeskiego króla Wacława II. - Karol IV założył morawski urząd ksiąg ziemskich.
- W 1478 roku podpisano pokój kończący wojny wewnętrzne w XV w.,
- W 1490 r. Władysław Jagiellończyk został koronowany na króla Węgier.
- W 1573 r. jezuici założyli w mieście akademię, która potem przekształciła się
w uniwersytet (dzisiejszy Uniwersytet Polackiego).
- W czasie wojny trzydziestoletniej Ołomuniec stracił pozycję metropolii Moraw na rzecz Brna.
- W 1848 roku w czasie Wiosny Ludów był tymczasowa siedziba dworu wiedeńskiego. To tutaj cesarz Franciszek V zrzekł się tronu.
Najciekawsze zabytki: Górny rynek z renesansowym ratuszem, barokowa kolumna Trójcy Przenajświętszej (wysoka na 35 m), Dolny rynek z kościołem Kapucynów i pałacem Hauenschilda, Kościół św. Maurycego, gdzie znajdują się organy wybudowane przez mistrza Engelera w latach 1740-1745, a obok znajduje się fontanna Merkurego, Zamek
z romańską wieżą i kaplicą św. Anny, pałac Biskupi, w którym mieści się Muzeum Archidiecezjalne, Katedra św. Wacława, kościół i klasztor Klarysek, Kościół Matki Boskiej Śnieżnej, rezydencja Arcybiskupa, kościół św. Michała, kościół św. Jana Sarkandra, przepiękne kamienice mieszczańskie.
(źródło:Czechy. Zielony przewodnik, str.32-323)
Zwiedzanie Miasta rozpoczęliśmy od Górnego rynku i tu niespodzianka … Na rynku odbywała się uroczystość wręczenia nagród młodzieżowym drużynom pożarniczym uczestniczącym w zawodach. Potem już spacer romantycznymi zaułkami i uliczkami
i podziwianie kolejnych zabytków.
Jaskinie Punkvy i przepaść Macocha
Jaskinie Punkvy znajdują się w północnej części Morawskiego Krasu w kanionie Pustego Żlebu, w Narodowym Rezerwacie Przyrody i Chronionym Parku Krajobrazowym Morawski Kras. Są częścią największego i najdłuższego systemu jaskiniowego w Republice Czeskiej. Całkowita długość wszystkich znanych korytarzy jaskiń wynosi 4 km, a różnica wysokości między najwyżej i najniżej położonymi fragmentami jaskiń przekracza 187 m. Jaskinie odkrywane były w części suchej w latach 1909 – 1914, a w części wypełnionej przez wodę w latach 1920-1933. Obecna trasa zwiedzania jaskini udostępniona została
w roku 1933, jej długość wynosi 1250 m, a jej część pokonuje się łodziami.
Jaskinie Punkvy są bogato zdobione różnorodnymi formami naciekowymi. Do typowych należą potężne stalagmity i stalagnaty, stalaktyty w kształcie sopli, zasłon i draperii.
U wejścia do Przedniej Sali gromkie rozległo się nasze gromkie „łał” i ten zachwyt towarzyszył nam już do końca trasy. Wędrując mijaliśmy: 4 metrowy stalaktyt o nazwie Strażnik, potem Jeziorko Lustrzane, odwrócony Parasol, dwie Sowy, Zamek w Sale, Minaret Turecki. Przechodziliśmy przez Salę Reichenbacha, korytarzami Jaskiń Kalcytowych dotarliśmy do Sali tylnej, gdzie wśród wielu stalagmitów znajduje się para Karzeł i Waza oraz formy naciekowe zwane Cmentarz Turecki i długi stalaktyt Igła. W komnacie U Anioła początek ma Korytarz Tunelowy – sztuczna sztolnia, którą dotarliśmy na dno Jaskini Macocha, by wysłuchać legendy, a dalej łodziami motorowymi pokonaliśmy ślepą odnogę Punkvy skąd wpłynęliśmy do aktywnego koryta rzeki. Płynąc podziwialiśmy pod powierzchnią wody oświetlone Mosty Skalne, Bajkowe Jezioro. Od tego miejsca pieszo przez Sień Bobrów przemieściliśmy się do pięknej Sali Masaryka i Słupa Husa,
a po powrocie do łodzi przez niski korytarz dotarliśmy do przystani w miejscu wylotu rzeki
i gdzie kończyło się nasze zwiedzanie. Dookoła nas piękne góry.
St. Florian
Nie ma takiej możliwości, by strażacy będąc w Austrii nie pojawili się w St. Florian, gdzie powstała został zamęczony, a następnie wrzucony do Amizy Florian - prefekt rzymskiej prowincji, który nawrócił się na chrześcijaństwo. Jego ciało wydobyto z rzeki, a nad grobem świętego powstały z czasem wspaniałe kościół i opactwo objęte w XI wieku przez Augustianów, którzy do dziś gospodarują w St. Florian
St. Florian, to imponujący kompleks, na który składają się zabudowania klasztorne. Zwiedzaliśmy część reprezentacyjną z kościołem i kaplicą Matki Boskiej, biblioteką, gdzie zgromadzono ponad 140 tys. cennych woluminów i rękopisów, paradne schody w części wschodniej. W kościele znajdują się organy zbudowane przez Antona Brucknera, który związany był z St. Florian przez wiele lat.
Nas szczególnie zainteresowały rzeźby postaci św. Floriana najstarsza pochodzi z XIII wieku.
Linz
To miasto nad Dunajem – siedziba kraju związkowego Górnej Austrii, około 10 kilometrów od St. Florian. Założone przez Rzymian, którzy podczas wojen markomańskich na
brzegu Dunaju założyli obóz rzymski Castra Romana i nadali mu nazwę Lenthia.
Współcześnie to trzecie pod względem liczby ludności (ok. 200 tys.) miasto Austrii, ważny węzeł komunikacyjny i turystyczny.
Oglądaliśmy barokowe kościoły, pałace, kamienice. Spacerowaliśmy uroczymi wąskimi uliczkami. Oglądaliśmy stary Ratusz i i Kolumnę Morową, zwiedziliśmy Nową Katedrę.
Melk
W 976 roku margrabia austriacki Leopold I Babenberg w zamku w Melku urządził swoją rezydencję. W 1089 roku po jego śmierci w tej rezydencji założono klasztor benedyktynów, których sprowadził z Lambach i wzgórze po dzień dzisiejszy należy do zakonu. W XV wieku opactwo było głównym ośrodkiem średniowiecznych reform w chrześcijaństwie.
W 1027 roku Melk stał się gminą targową, a w 1898 roku uzyskał status Miasta.
Od 1944 r. aż do ewakuacji 15 kwietnia 1945 na terenach koszar Karla von Birago funkcjonował obóz koncentracyjny Melk, jako filia obozu Mauthausen-Gusen.
Zwiedziliśmy opactwo, a potem w uroczych kawiarenkach przepięknego miasteczka u podnóża Opactwa Benedyktynów delektowaliśmy się kawą, lodami (i nie tylko).
Rejs przełomem Dunaju
Na przystani rzecznej w Melk wsiedliśmy na statek i najbliższe 30 kilometrów pokonaliśmy płynąc statkiem wycieczkowym po Dunaju.
Pomiędzy miastami Melk i Krems w Dolnej Austrii Dunaj wcina się w pasmo niewysokich wzgórz tworząc malownicze zakola. Rzeka jest tu już szeroka i była zawsze wykorzystywana do transportu wodnego nawet dużymi jednostkami. Strategiczne znaczenie tej drogi wodnej tworzyło potrzebę jej nadzorowania i ochrony, dlatego na okolicznych wzgórzach powstały w średniowieczu warownie pełniące również te funkcje.
Budowano jest w miejscach trudno dostępnych, z których był dobry widok na rzekę. Do dziś zachowały się ruiny trzech średniowiecznych warowni Doliny Wachau - wszystkie malownicze i o interesującej historii.
Około 15 km od Melk na szczycie stromego wzgórza na prawym brzegu 300 m ponad rzeką zbudowano zamek Aggstein. W XV wieku właścicielem zamku był baron Jörg Scheck von Wald, zaufany człowiek króla Albrechta II. Uzyskał on od króla przywilej pobierania opłat na Dunaju. Z czasem pobieranie opłat przekształciło się w rabunki statków, przez co baron zyskał miano rycerza-rabusia. Jego nazwisko wymawiano zaś jako "Schreck", czyli "Trwoga". Ponoć miał też zwyczaj wysyłać ludzi za drzwi, za którymi była tylko wąska skalna półka, a pod nią przepaść. Nieszczęśnik, którego w tym miejscu zamknięto mógł od razu skoczyć w dół, albo umrzeć tu z głodu. Półkę tę baron nazywał "Ogrodem Różanym".
Mniej więcej w połowie długości doliny Wachau, na lewym brzegu rzeki leży miejscowość Spitz. Nad nią wznosi się niewysokie (ok. 50 m) wzgórze, na którym zauważyliśmy kwadratową wieżę z małymi oknami i wydłużony kształt murów obronnych. To ruiny zamku
Hinterhaus. Widać też zielone wzgórza pokryte winnicami. W XIII w. panem na zamku był Henryk Kuenringer, z powodu swojej odwagi zwany Heinrich des Eisermen, czyli Henrykiem Żelaznym. Kiedy zmarła jego żona Adelheid nie wytrzymał długo w żałobie i nim upłynął rok ożenił się ponownie, co nie było dobrze widziane, a kiedy wkrótce zmarł zostało to odebrane jako kara za niegodny postępek. Od tego czasu nocą, w rocznicę śmierci Henryka na murach zamku pojawia się duch Adelheid. W śnieżnobiałych szatach unosi martwą rękę złorzecząc małżonkowi, który nie uszanował jej śmierci.
Na horyzoncie pojawiły się ruiny zamku górujące nad malowniczą miejscowością Dürnstein. Zamek zasłynął bo w nim więziony był Król Anglii Ryszard Lwie Serce. Według przekazów miało to miejsce jesienią 1192 roku. Ryszard Lwie Serce wracał statkiem
z niezbyt udanej wyprawy krzyżowej. Na Adriatyku jego statek rozbił i król zmuszony został do dalszej wędrówki przez Europę Środkową. Wędrując nie mógł czuć się bezpiecznie, bo na wojnie poróżnił się z władcami tych ziem. Pomimo przebrania w Na horyzoncie pojawiły się ruiny zamku górujące nad malowniczą miejscowością Dürnstein. Zamek zasłynął bo w nim więziony był Król Anglii Ryszard Lwie Serce. Według przekazów miało to miejsce jesienią 1192 roku. Ryszard Lwie Serce wracał statkiem
z niezbyt udanej wyprawy krzyżowej. Na Adriatyku jego statek rozbił i król zmuszony został do dalszej wędrówki przez Europę Środkową. Wędrując nie mógł czuć się bezpiecznie, bo na wojnie poróżnił się z władcami tych ziem. Pomimo przebrania w strój templariusza na przedmieściach Wiednia został rozpoznany i pojmany przez ludzi Leopolda V, księcia Austrii, niedawnego towarzysza wyprawy krzyżowej, a następnie umieszczony
w zamku w Dürnstein. Król Anglii po ponad 2 latach został wykupiony przez swoich podwładnych za 150 tysięcy marek w srebrze i mógł wrócić do swojej ojczyzny. Przebywając w austriackim zamku napisał poemat, w którym użalał się na niewdzięczność towarzyszy.
Przełom Dunaju kończy się przed miastem Krems. My jednak opuściliśmy pokład statku, by bliżej poznać urocze miasteczko. Do Krems dotarliśmy po około 3 godzinach.
Durnstein
Mieszkańcy tego niezwykle malowniczego miasteczka to zaledwie 800 osób. Historia Durnstein sięga czasów wczesnego średniowiecza, kiedy to na okolicznym skalistym wzgórzu wzniesiono drewniany gród obronny, którego głównym zadaniem miała być kontrola przeprawy na Dunaju. Na początku XV wieku bracia Augustianie założyli w Dürnstein klasztor. W 1645 roku w czasie wojny trzydziestoletniej miasto wraz z zamkiem zostały zniszczone przez szwedzkie wojska dowodzone przez generała Lennarta Torstenssona
Po wojnie większość zabudowy miejskiej została odbudowana. Wtedy też nastąpiła przebudowa miejscowego klasztoru w ówcześnie modnym barokowym stylu.
Charakterystycznym elementem panoramy Dürnstein jest okazała niebiesko biała wieża kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny stanowiąca część dawnego klasztoru.1788 roku augustianie zostali zmuszeni do opuszczenia klasztoru, który przekształcony został w kościół parafialny. W miasteczku zachowały się w bardzo dobrym stanie średniowieczne mury obronne, które ciągną się aż do górujących nad okolicą ruin zamku Kuenringerburg.
Po opuszczeniu statku zdjęcie przy słynnej niebiesko-białej wierzy, następnie schodami (tylko siedemdziesiąt kilka) w tunelu dotarliśmy do uliczka Hauptstrasse przy której wznoszą się liczne zabytkowe XVI-wieczne domy z wykutymi z żelaza szyldami
Krems
Przed Krems kończy się przełom Dunaju, ale samo miasteczko jako krajobraz kulturowy znajduje się na liście UNESCO. Pierwsze wzmianki o mieście zwanym wtedy Chremis sięgają X wieku, dokumentów cesarza Ottona III,
a rozmiarami wtedy mogło rywalizować
z Wiedniem. Obecnie to 25 tysięczne miasteczko powiatowe. Jest tu jednak wiele zabytków. Pierwsze zabudowania pochodzą z XV wieku, a barokowy wygląd miasteczko zawdzięcza Marii Teresie. Przemierzając urokliwe uliczki zobaczyliśmy starówkę tego miasta, Białą Bramę i Bramę Kremską.
Lednice
Dzień rozpoczął się pechowo. Na trasie pomiędzy Hodoninem a Valtic zepsuł się nasz autokar i okazało się, ze na szybką naprawę nie można liczyć.
W związku z tym pozmieniał się plan zwiedzania. Najpierw długie (3 godziny) oczekiwania w najbliższym pubie na decyzje i miejską komunikacją dojechalismy najpierw do Lednic, a potem do Valtic, znowu długie oczekiwanie i jest inny autokar, którzy wygodnie i szybko po 23.00 dowiózł nas do Katowic. Ale wróćmy do zwiedzania.
Lednice
To miasteczko w Czechach niedaleko granicy z Austrią i Słowacją, siedziba gminy o liczbie ludności ok. 2400. ( źródła internetowe). Miasteczko zasłynęło, bo znajduje się tam neogotycki zamek otoczony dwuhektarowym parkiem. Posiadłość od początku swojego istnienia, a pierwsza wzmianka pochodzi z 1222 roku, aż do konfiskaty w 1945 roku należała do arystokratycznego rodu Liechtensteinów, początkowo jednego z najbogatszych arystokratycznych rodów Moraw, od XVII wieku także książąt Lichtensteinu. Lednice stały się wówczas ich letnią rezydencją.
W latach 1544–1585 powstał tu otoczony parkiem renesansowy zamek, wzniesiony w miejscu wcześniejszej gotyckiej twierdzy. Obiekt był później wielokrotnie przebudowywany, dzisiejszy wygląd pałacu zawdzięcza ostatniej architektonicznej stylizacji neogotyckiej
w połowie XIX wieku.Park wokół pałacu założony został w XVI stuleciu. Wtedy też wzniesiono romantyczne ruiny miasta i pojedynczy, wysoki na 60 metrów minaret (dziś punkt widokowy dla turystów).
Piknik na Malediwach 2 września 2023
W programie naszej tegorocznej aktywności zapisany został Piknik na Malediwach.
Tak określany jest jeden z trzech kompleksów rekreacyjnych na terenie miasta Jaworzno.
Wszystkie one powstały na terenach poprzemysłowej eksploatacji kamienia i piasku.
Określenie „Polskie Malediwy” odnosi się do jednego z nich, ale po kolei, bo trochę rozszerzyliśmy program piknikowania.
W podróż 20 km od Katowic 37 osobowa grupa wyruszyła super autobusem.
Na początek – Ośrodek Edukacji Ekologiczno – Geologicznej Geosfera,
który znajduje się w niecce dawnego kamieniołomu wapieni triasowych.
Prawie 2 godzinny spacer to nieustanne obcowanie z przyrodą, podziwianie roślinności wszystkimi zmysłami,
dla której niepowtarzalnym tłem stały się ściany kamieniołomu.
Kolejny etap – to Park Gródek, czyli Polskie Malediwy. Powstał na terenie starego kamieniołomu dolomitu.
Od 2019 roku Park Gródek to oficjalne Arboretum w Jaworznie. Z parkingu w kierunku Parku idziemy wzdłuż przepięknych skał, mijamy symboliczną bramę i docieramy do zbiornika Wydra.
Z punktów widokowych podziwiamy ćwiczenia nurków, którzy tutaj mają swój ośrodek szkoleniowy. Zbiornik Koparki, który powstał na terenie
kamieniołomu Gródek jest dzisiaj jednym z najpopularniejszych miejsc do nurkowania w Polsce.
W tym miejscu wydobywano dolomit dla Cementowni Szczakowa, a później dla Zakładów Dolomitowych „Szczakowa”. W 1997 roku zakład nie był w stanie uregulować rachunków za energię elektryczną i prąd został odcięty.
To spowodowało zatrzymanie pracy pomp i w ciągu kilkunastu godzin wszystkie głębiej położone części kamieniołomu znalazły się pod wodą, także dwie koparki.
Znajdują się one na głębokości 18 metrów i to od nich zbiornik Gródek wziął swoja obecna nazwę.
Spacerujemy wodną ścieżką, której to miejsce zawdzięcza nazwę Polskie Malediwy.
Trafiamy do schodów, którymi wspinamy się na punkt widokowy skąd podziwiamy kolorowe wody obydwu zbiorników, następnie ścieżką wracamy do bramy i autokaru.
Przemieszczamy się do dzielnicy Pieczyska, gdzie znajduje się Zalew Sosina.
Powstał on w wyrobiskach piasku dostarczanego do śląskich kopalń w celu wypełniania tzw. pustek.
Pierwsze 17 ha zalewu powstało w latach 60. i 70. minionego wieku, obecnie jego powierzchnia wynosi ok. 50 ha.
Pośrodku jeziora znajduje się wyspa, a średnia głębokość wynosi 2 m. w jego otoczeniu powstały liczne ośrodki wypoczynkowe,
punkty gastronomiczne i usługowe. Jest to także miejsce licznych imprez plenerowych.
Nad jeziorem przygotowaliśmy nasz piknik. Podziwiając krajobraz raczyliśmy się kiełbasa z grilla.
Nie zabrakło wspólnego śpiewania, spacerów, dyskusji. Było piknikowo.
Niestety trzeba było wracać do Katowic.
Wielkie zakupy – czyli finał zadania „Wyższy poziom”
Wznosimy się na „wyższy poziom”. Dla przypomnienia taki jest tytuł zadania dofinansowanego
ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Przystąpiliśmy do konkursu „Śląskie Lokalnie” przedstawiając projekt działań w zakresie wsparcia instytucjonalnego naszej organizacji.
Projekt polegał na zakupie sprzętu i wyposażenia w zakresie,
który umożliwia nam bardziej efektywne realizowanie działalności na rzecz środowiska seniorów pożarnictwa miasta Katowice,
a równocześnie ułatwienie pracy naszym wolontariuszom.
Udało się, a kwotę 5 tysięcy złotych pozwoliła nam na wielkie zakupy:
W Biurze Stowarzyszenia zainstalowany został router umożliwiający łączność internetową bezprzewodową. Łatwiej będzie nam wykonywać różne zadania organizacyjne związane
np. z wyjazdami w biurze Stowarzyszenia.
Staliśmy się posiadaczami urządzenia wielofunkcyjnego Brother. Możemy skanować, kopiować i drukować dokumenty, które w formie papierowej muszą być wytwarzane w całkiem dużej ilości, niezależnie od formy elektroniczne.
Lepszej promocji Stowarzyszenia służyć będą projektor i ekran. Na spotkaniach będziemy mogli informować o naszych imprezach także w formie multimedialnej. Przy okazji nauczymy się tworzyć prezentacje służące tym celom. Projektor może być użytkowany w plenerze, posiada własne zasilanie
na 2 godziny, wbudowany głośnik, a sterowany może być pilotem, komórką,
z komputera. Ekran ma rozmiary 175x175
Dysk zewnętrzny przeznaczony jest do archiwizowania zawartości strony internetowej. Dotychczasowa nasza działalność to już kilkanaście wydarzeń, którymi chwalimy się na stronie internetowej. Zgromadzona ilość materiałów, szczególnie zdjęć, blokuje komputer administratora.
Teraz wszystkie materiały przeniesione zostaną na dysk zewnętrzny.
Dyktafon to takie urządzenie, które rejestruje głos i pozwala na późniejsze odtworzenie nagrania.
Nasz ma jeszcze taką umiejętność, że głos transponuje na tekst w Wordzie w czasie rzeczywistym
lub później. A mówiąc wprost – my będziemy rozmawiać, a na komputerze będzie powstawał zapis tych rozmów. Teraz protokółowanie zebrań będzie drobnostką i jakie ułatwienie dla naszych dziennikarzy wolontariuszy z „Dobrze wiedzieć”. Urządzenie rozwiązuje sprawę pisania dokumentu i autoryzację.
Wspomnieniowe ognisko 16 czerwca 2023
W bieżącym roku Zawodowa Straż Pożarna w Katowicach obchodzi rocznice 120. leci utworzenia.
Oficjalne uroczystości odbyły się 13 maja w historycznej dzielnicy Katowic – Nikiszowiec.
Byłym katowickim strażakom, z których każdy w tym 120. leciu ma swój większy lub mniejszy udział w pamięci z lat swojej służby zapadły przede wszystkim osobiste przeżycia
i doświadczenia. Podzielili się z nimi przy ognisku.
Ognisko odbyło się na kręgu ogniskowym na terenie Ośrodka Harcerskiego.
W ognisku uczestniczyli także seniorzy z Koła „Promyk”.
Ognisko odbyło się w ramach realizacji zadania „Aktywność, zdrowie, integracja” dofinansowanego z budżetu Miasta Katowice.
Niepołomice – Bochnia 3-4 czerwca 2023
Pierwsze tegoroczne działanie realizowane realizowane w ramach zadania publicznego
„Aktywność - zdrowie-integracja” to dwudniowa wycieczka do nieczynnej wydobywczo kopalni soli w Bochni z noclegiem w jej podziemiach.
Oto relacja:
Wyruszyliśmy w sobotę, tradycyjnie z Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach.
Przed Bochnią wstąpiliśmy jednak do uroczego miasteczka – Niepołomice.
Zwiedziliśmy Zamek Królewski i znajdująca się tam galerie sztuki oraz wystawę trofeów myśliwskich a następnie pięknie odbudowane miasteczko.
O 16.00 na podszybiu Kopalni oczekiwaliśmy na naszych opiekunów – górników, w towarzystwie których mieliśmy spędzić kolejne 17 godzin w podziemiach Kopalni. Zjechaliśmy windą, ale do miejsca zakwaterowania było jeszcze daleko, a przede wszystkim … 302 schody w dół,
które z mniejszym lub większym wysiłkiem pokonaliśmy. Pan Marek wskazał nam nasze miejsce zakwaterowania w Komorze Warzyn, pozwolił na 30 minut odpoczynku i udaliśmy się kolację.
Chwilę później prawie cała grupa wyruszyła na zwiedzanie kopalni. Najpierw 302 schody w górę,
ok 400 m do peronu specjalnej kolejki i ruszamy. Poznajemy historię kopalni, sposób wydobycia soli, pracę i narzędzia białych górników.
Po drodze spotykamy kupców włoskich, mieszczan, a nawet ... Króla Kazimierza Wielkiego.
To oczywiście multimedialne ekspozycje. Bardzo nam się podoba taki sposób zwiedzania.
Trafiamy do kaplicy świętej Kingi, jest także św. Barbra i św Jan Paweł II.
Niektórych ta wędrówka górniczymi wyrobiskami i korytarzami zmęczyła.
Ale wracamy – podwózka podziemną kolejką, spacer chodnikiem i 302 schodów w dół. Jesteśmy
w Komorze Warzyn. Idziemy spać.
Na głębokości 250 m panuje absolutnie wyjątkowy mikroklimat. Powietrze przesiąknięte jest solą,
nie docierają odgłosy cywilizacji, panuje pewna tajemniczość. Wszystko to składa się na wyjątkowość tego miejsca. Są tacy, którzy twierdzą, że ...Najcenniejsze w Kopalni Soli Bochnia jest jednak to,
co niewidoczne na pierwszy rzut oka. Największym skarbem tego miejsca jest bowiem... powietrze! korzystnie wpływa na układ oddechowy, łagodzi objawy alergii i wzmacnia odporność organizmu.
W niedzielę po śniadaniu serdecznie żegnamy naszych gospodarzy i opiekunów. Zniknął już dystans i wzajemna nieufność. Panowie przekonali się, że wprawdzie seniorzy, ale trochę werwy. Pobyt
w kopalni będziemy długo i pozytywnie wspominać i zgodnie z życzeniem będziemy zachęcać innych do odwiedzenia Kopalni Soli w Bochni.
Polecamy ten obiekt. Warto tam być.
Pozdrawiamy białych górników.
Niedziela upłynęła nam na zwiedzaniu Bochni i relaksie.
Uliczkami miasteczka oprowadzali nas Pani Ola i Pan Łukasz z Miejskiego Domu Kultury.
Pięknie ciekawie i z pasją opowiadali o swoim mieście, jego kulturze, zabytkach i tzw. wielkich postaciach tego miasta. Powiedzieć, że miasto jest piękne i przyjazne – to mało.
Kilka zdjęć będzie bardziej przekonujących.
Otrzymaliśmy grant
Stowarzyszenie w otwartym konkursie w ramach konkursu „FIO Śląskie Lokalnie 2021-2023” złożyło ofertę na realizacje projektu pt.
„Wyższy poziom”. Oferta znalazła się w gronie 84 pozytywnie ocenionych i wyróżnionych przyznaniem wnioskowanej kwoty – 5000 złotych na wsparcie instytucjonalne. Dzięki temu dokonane zostaną zakupy sprzętu, który pomoże nam pracować efektywniej,
„czyli na wyższym poziomie”. Zakupimy: dyktafon z funkcją rejestracji w Woordzie, rzutnik, urządzenie wielofunkcyjne dysk zewnętrzny,
a biuro wyposażone zostanie w Internet bezprzewodowy.
27 kwietnia bieżącego roku w siedzibie operatora – Fundacji Klaster Innowacji Społecznych
w Gliwicach odbyło się podpisanie umów i szkolenie dotyczące sposobu realizacji finansowanych w ramach programu projektów.
Kwiecień w NOSPR
W kwietniu członkowie Kręgu – łącznie 17 osób, uczestniczyli w 2 koncertach w gmachu NOSPR.
Tym razem otrzymaliśmy bezpłatne na występ tyskiej orkiestry AUKSO
wraz z perkusistą Hubertem Zemlerem – 15 kwietnia.
Koncert Kwartetu Kwartetu Śląskiego, który wykonał 3 utwory Mieczysława Wajnberga – 18 kwietnia
W Planetarium Śląskim 11 marca 2023
Tegoroczną aktywność rozpoczęliśmy wyjściem do Planetarium. Ciekawi byliśmy jak ten obiekt wygląda i co oferuje po zakończonym przed 2 laty remoncie. W młodości chyba wszyscy oglądaliśmy sztandarowy punkt wycieczek film „Niebo nad Śląskiem” prezentowany na sali głównej, przez teleskopy podziwialiśmy gwiazdy. Jak jest teraz? Na pewno inaczej , ale jak? W tych porównaniach pierwszą odpowiedź mieliśmy już na etapie organizowania. Żeby zwiedzić wszystko potrzeba całego dnia i wiele szczęścia by kupić bilety na wybrany termin. Zaczęliśmy więc od pierwszego kroku ( i był to słuszny wybór) – wystawa stała Geofizyka i seans … „Niebo nad Śląskiem”.
Jak było? Ciekawie. Przeżyliśmy trzęsienia ziemi i tąpniecie w Bytomiu, wyładowania atmosferyczne w Katowicach.
Zobaczyliśmy jak powstają chmury i opady atmosferyczne, zwiedziliśmy 4 różne strefy klimatyczne przekonując się co znaczy temperatura i wilgotność.
Na prawie dwumetrowym ekranie kulistym zobaczyliśmy jak z kosmosu wygląda ziemia i inne planety.
Poznaliśmy urządzenia do rejestrowania zjawisk fizycznych i klimatycznych, a nawet zapis z ostatnich tragicznych w skutkach trzęsień ziemi w Turcji, bowiem nasze śląskie Planetarium jest także stacją sejsmologiczną.
Na koniec oglądaliśmy niebo w różnych porach roku słuchając opowieści o wędrujących nad Śląskiem gwiazdach.
Od niedawna Sala Koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia
w Katowicach wyposażona jest w organy wykonane w warsztacie Antona Škrabla. Instrument składa się z blisko miliona ręcznie wykonanych części.
My zostaliśmy zaproszeni na koncert pt. „Organowe triumfatorki”. Wykonawczynie Seona Mun i Laura Schlappa to laureatki międzynarodowych konkursów organowych
w Brnie i w Opawie.
Mieliśmy rzadką okazję nie tylko słuchać, ale także podziwiać kunszt wykonawczy solistek.
Mamy granty
Z przyjemnością informujemy, że nasze oferty w otwartych konkursach ofert ogłoszonych przez Prezydenta Miasta Katowice
na działania w roku 2023 w zakresie działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym
i w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego ocenione zostały pozytywnie.
Otrzymaliśmy granty, które pozwolą na działania w roku bieżącym.
Na zadanie „Aktywność-zdrowie-integracja” otrzymaliśmy kwotę 6000 zł i zrealizowane zostaną następujące działania:
• na początku maja odbędzie się impreza integracyjna „Wspomnienia przy ognisku”
związana ze 120-leciem Zawodowej Straży Pożarnej w Katowicach.
(Data wydarzenia ostatecznie ustalona zostanie w uzgodnieniu z Komendantem Miejskim PSP
w Katowicach.)
• w dniach 3-4 czerwca odbędzie się dwudniowa wycieczka do Kopalni Soli w Bochni.
• (Zwiedzać będziemy Niepołomice, Kopalnię soli , miasto Bochnię,
• ponadto spędzimy noc w podziemiach kopalni korzystając z walorów tamtejszego mikroklimatu.)
• w III kwartale odbędzie się Piknik na Malediwach czyli w uroczym zakątku
Jaworzna - Parku Gródek.
(Data wydarzenia ustalona zostanie w czerwcu.)
Wkład własny do zadania – 5070 zł.
Na zadanie „Czas z kulturą” otrzymaliśmy 1500 złotych (1/3 środków przeznaczonych na ten konkurs).
W ramach zadania 40 osób uczestniczyć będzie w 2 wydarzeniach kulturalnych
(koncerty, spektakle, muzea, itp.) Imprezy ustalane będą na bieżąco na podstawie ofert na rynku.
Wkład własny do zadania – 1200 złotych.
Szczegóły dotyczące wszystkich podejmowanych działań przedstawiane będą na bieżąco w zakładce Komunikaty.
Informacja o działaniach Stowarzyszenia Seniorów Pożarnictwa Miasta Katowice w roku 2022
Sprawy organizacyjne
Na koniec 2022 roku Stowarzyszenie liczyło 27 osób.
Stan osobowy nie zmienił się w stosunku do roku poprzedniego.
Odbyły się 4 posiedzenia Zarządu podczas których Przedstawicielka informowała o:
• składanych ofertach zadań publicznych, wynikach konkursów,
aktualnym stanie realizacji i rozliczeniu przyznanych kwot grantów,
• sprawach finansowych i stanie środków na koncie oraz zobowiązaniach,
• proponowanych i realizowanych zadaniach programowych,
• aktualnych sprawach organizacyjnych i osobowych.
Zarząd pracował w 4-osobowym składzie. Informacje odbytych posiedzeniach Zarządu publikowane
są na stronie internetowej Stowarzyszenia www.sspmk.pl. w zakładce Władze.
W dniu 7 grudnia odbyło się II Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Stowarzyszenia, które:
• zatwierdziło sprawozdanie Przedstawicielki za okres I kadencji,
• udzieliło absolutorium Przedstawicielce,
• ustaliło 3-osobowy skład Zarządu i wybrał jego skład,
• przyjął zmiany regulaminu Stowarzyszenia,
• udzielił Przedstawicielce pełnomocnictwa do do wykonywania czynności przekraczających
zakres zwykłego zarządu w 2 obszarach działania,
• przyjął program działania na rok 2023.
Z początkiem 2022 roku sprawozdanie programowo-organizacyjne i finansowe
za rok 2021 zamieszczone zostało na stronie internetowej w zakładce „Działalność programowa”
oraz zgodnie z przepisami przesyłane do Urzędu Miasta i administracji skarbowej.
Bieżąco prowadzona jest współpraca z Wydziałami Polityki Społecznej i Spraw,
Kultury i Obywatelskich Urzędu Miasta Katowice.
Bardzo wysoko ocenić należy współpracę z Komendą Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. Powoli wypracowywane są ścieżki współpracy z Zarządem Koła nr 1
Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP. Poprzez podejmowane inicjatywy próbujemy dotrzeć do szeroko rozumianego środowiska pożarników.
Stale współpracujemy też katowickim Kręgiem Terenowym Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” oraz nieformalną grupą mieszkańców Katowic.
Przedstawicielka korzysta z pomocy doradczej w Centrum Organizacji Pozarządowych prowadzonym przez Stowarzyszenie MOST.
Działalność programowa
Działalność programowa realizowana była przede wszystkim w ramach zadań publicznych dofinansowanych z środków publicznych.
W roku 2022 zrealizowane zostały następujące zadania:
1. „Aktywni dla siebie” dofinansowane z budżetu Miasta Katowice umożliwiło organizację:
a) wycieczki do Rud Raciborskich, Rudy Kozielskiej i Zwonowic, z której uczestniczyło 35 osób; zwiedziliśmy Zespół Pałacowo - Klasztorny i zobaczyli zabytkowe budynki leśniczówek wybudowanych w połowie XIX wieku,
b) wycieczki do Koszęcina skąd 25 osób wyjechało zachwyconych i wzbogaconych o wiedzę
o Pałacu, Zespole Śląsk, historii i przyrodzie tego miasteczka,
c) wyjazdu z wnukami do Śląskiego Ogrodu Botanicznego, gdzie wspólnie uczestniczyliśmy
(20 osób) w grze terenowej,
d) spotkania integracyjnego dla członków Stowarzyszenia.
2. „Czas dla kultury” dofinansowane z budżetu miasta Katowice i w związku z tym:
a) 30 osób uczestniczyło w koncercie „Kilar nie tylko filmowy” w Filharmonii Śląskiej
b) 20 osób uczestniczyło w spektaklu „Dobry wieczór Kawalerski”.
3. „Dobrze wiedzieć” dofinansowane z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach programu Śląskie Nowe Fio 2021 – 2026 pozwoliło na stworzenie i uruchomienie internetowego miesięcznika strażaków emerytów.
Zagadnienia finansowe
W roku 2022 Stowarzyszenie uzyskało przychody w wysokości 18456,43 zł w tym:
z tytułu składek członkowskich 580,00 zł,
z tytułu wpłat na działalność statutową 3876,43 zł,
2 dotacje z Urzędu Miasta Katowice 8000,00 zł,
dotacja śląskie NOWEFIO 6000,00 zł.
Koszty działalności statutowej w 2022 roku wyniosły 18495,41 zł i wydatkowane były na:
koszty działań programowych 18320,98 zł
zakup materiałów 87,43 zł
opłaty bankowe 87,00 zł
Na dzień 31 grudnia 2022 roku na koncie Stowarzyszenia pozostała kwota 1113,47 zł.
Z przykrością, należy stwierdzić, że w kolejnych latach obniżają się wpływy
ze składek członkowskich.
W minionym roku 50 % członków nie opłaciło składek członkowskich.
Wieczór w teatrze – 23 października 2022
Niedzielny wieczór 23 października spędziliśmy ( panie też) na wieczorze kawalerskim. Niemożliwe…, a jednak.
Na deskach sceny sali Audytoryjnej w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach grana była sztuka Doroty Truskolaskiej Alibert pt. „Dobry wieczór kawalerski czyli na drugą nóżkę” w wykonaniu znakomitych aktorów scen warszawskich.
Byliśmy świadkami szaleństwa kawalerskiego wieczoru, a jest to podobno impreza , niepowtarzalna i może zdarzyć się wszystko. Potwierdzamy. Były zaskakujące sytuacje, wynikające
z różnych interpretacji życiowych doświadczeń, zaskakujące dialogi pełne humoru, dynamiczne sceny i mnóstwo śmiechu. Sztuka skutecznie poprawia humor!
W przedstawieniu uczestniczyliśmy w ramach zadania „Czas na kulturę” dofinansowanego z budżetu Miasta Katowice
Koszęcin 1 października 2022
Ostatnia tegoroczna wycieczka w ramach zadania „Bądźmy aktywni” odbyła się w sobotę
1 października. Pojechaliśmy do Koszęcina – miasteczka znanego z tego, że w miejscowym pałacu rodziny Hohenlohe znajduje się siedziba zespołu Śląsk.
Po pałacowych wnętrzach oprowadzał nas były długoletni solista Zespołu Śląsk i Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi - Piotr Hankus więc zwiedzanie okraszone było licznymi anegdotami o twórcach Zespołu Stanisławie Hadynie i Elwirze Kamińskiej. Spotkaliśmy ich
spacerując po dziedzińcu, nawet razem przysiedliśmy na chwile na ławeczkach. Z wieży Pałacu podziwialiśmy okolice, a potem piękne parkowe ogrody w stylu angielskim.
Pozostaliśmy w dobrach Hohenlohe, bo Nadleśnictwo Koszęcin ma siedzibę w jednym
z budynków dawnego majątku. Pięknie odrestaurowany obiekt budzi podziw i z zazdrością podziwialiśmy użytkowe wnętrza i wystawy zlokalizowane w dawnych piwnicach. Już w holu przywitał nas sympatyczny wilczek, a potem ….
Leśnicy zaciekawili opowiadając o historii Miasta i regionu, zwyczajach i ludziach związanych z tym zawodem, ich pracy. Podziwialiśmy wspaniałe wystawy pamiątek, zdjęć, myśliwskich trofeów, ale także zbiory wyposażenia chat, i wyroby miejscowych twórców
i artystów.
Na koniec wycieczki czekał na nas Pan Jan Mercik lokalny pasjonat kultury, znawca miejscowych zabytków, twórca Centrum Edukacji Regionalnej. Pod Jego przewodnictwem zwiedziliśmy drewniany kościół św. Trójcy - XVIII-wieczną budowlę na Szlaku Architektury Drewnianej, a potem wspomniane Centrum Edukacji. Opowieściom o zgromadzonych pamiątkach i trudnej historii śląskiej miejscowości nie było końca.
Z Koszęcina wyjechaliśmy spóźnieni o godzinę więc na zbieranie grzybów nie było szans, jednak wrażenia wyniesione z tego miasteczka zrekompensowały ten niezrealizowany punkt programu.
Wakacje z wnukami – Ślaski Ogród Botaniczny w Mikołowie 27 sierpnia 2022
W ramach realizacji zadania „Aktywni dla siebie” dofinansowanego z budżetu Miasta Katowice wraz z wnukami wybraliśmy się do Ślaskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. To obiekt funkcjonujący od 2013 roku a powstał dla ochrony i zachowania dla następnych pokoleń różnorodności biologicznej całego Śląska. Co tam można zobaczy? …. Najlepiej sprawdzić samemu, a warto pojechać, pospacerować wśród zieleni i śladów historii z 1939 roku.
My wraz z wnukami uczestniczyliśmy w grze terenowej, która polegała na poszukiwaniu
i znalezieniu pokarmów dla 6 rodzin pajęczaków: Skalunów, Topików, Noroszników, Tygrzyków, Kwietników i Krzyżyków. Podzieliliśmy się na 3 grupy i wyposażeni w odpowiedni sprzęt wędrowaliśmy alejkami parku poszukując przy okazji siedlisk różnorodnych owadów. Jednym słowem: ruch, relaks wśród zieleni, edukacja ekologiczna i doskonała zabawy dla dzieci i dla wnuków. Były nagrody za dobrze wykonane zadanie.
Na koniec wdrapaliśmy się na wieżę widokową by podziwiać okolice. Na horyzoncie widoczne były zobaczyliśmy Rude Ślaską, Zabrze, Gliwice, Katowice, a nawet Beskidy. Dzieci miały do dyspozycji wspaniały plac zabaw.
Dobrze wiedzieć – już jest
Nowy miesięcznik „Dobrze wiedzieć” Biuletyn Informacyjny strażaków emerytów już jest. Na początek opublikowane został przewodnik po piśmie, czyli podstawowe informacje redakcyjne i o zawartości poszczególnych zakładek.
Zapraszamy na stronę: www.sspmkdobrzewiedziec.pl
16 sierpnia 2022
Dobrze wiedzieć - Szata graficzna pisma nabiera kształtów
Przez ostatnie dni trwały częste konsultacje z naszym Informatykiem – Panem Damianem - twórcą części technicznej i graficznej pisma. Były kolejne pomysły, dobór kolorów, tła, czcionki … i wiele innych technicznych zabiegów
Niebawem pojawi się treść. Najpierw – zwiastun zawartości poszczególnych zakładek, a potem (30 sierpnia) pierwszego numeru.
Dobrze wiedzieć – realizujemy zadanie
1 sierpnia 2022
27 lipca odbyło się posiedzenie Zarządu SSPMK, podczas którego przedstawiony został aktualny stan realizacji zadania „Dobrze wiedzieć”:
1. Informatyk pracuje nad budowa strony, ustalone zostały poszczególne zakładki, których ilość została zwiększona do 6. Oto tytuły: Sprawy służbowe, Dla emeryta, Zdrowie, Historia, To było, Odeszli, Komunikaty. Są to tytuły robocze i w dalszej pracy mogą ulec zmianie.
2. Został ustalony Redaktor Naczelny pisma. To Pan dr Paweł Karol Gąsiorczyk
3. W Sądzie Okręgowym zlozony został wniosek o rejestracje pisma.
4. Ustalone zostały termony publikacji: 25 sierpnia – zwiastun, 30 sierpnia 1 numer.
„Kilar nie tylko filmowy”
16 lipca 2022
Prawie 30-osobowa grupa uczestniczyła w koncercie w ramach cyklu urodzinowych imprez upamiętniających światowej sławy katowickiego kompozytora Wojciecha Kilara.
W Sali koncertowej Filharmonii Ślaskiej orkiestra symfoniczna pod batutą Yaroslava Shemeta wykonała:
w pierwszej części:„Uwerturę uroczystą na na orkiestrę symfoniczną” i „Kościelec 1909”. Druga część przeniosła nas w świat filmu: „Zemsta”, „Sól Ziemi Czarnej”, „Ziemia Obiecana” no i „Pan Tadeusz”. Dźwięki suity,
a przede wszystkim poloneza z Pana Tadeusza (bisowanego) jeszcze długo rozbrzmiewały w naszych głowach.
Na koncercie byliśmy w ramach zadania „Czas dla kultury”
Dobrze wiedzieć
13 czerwca 2022
To tytuł zadania publiczne, na które otrzymaliśmy grant w wysokości 6 tys. złotych w ramach rządowego programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO 2021 – 2023 – Śląskie NOWEFIO 2021-2023.
Zdanie realizowane jest od 29 maja do 30 sierpnia bieżącego roku i polega na stworzeniu na stronie internetowej Biuletynu Informacyjnego o statusie pisma.
Strona – biuletyn będzie miejscem, gdzie publikowane będą ważne dla strażaków -emerytów informacje, by byli „na bieżąco” w sprawach służby, przepisów emerytalnych, przysługujących im uprawnień, polityki senioralnej włodarzy miast i gmin, w których mieszkają, profilaktyki zdrowia.
Pismem kierował będzie redaktor naczelny, pod kierunkiem którego pracować będą wolontariusze -studenci dziennikarstwa i uczniowie klas dziennikarskich.
W krainie Górnej Odry
11 czerwca 2022
Poszukując „ciekawych miejsc w pobliżu” dotarliśmy do Krainy Górnej Odry, gdzie w XIII wieku za sprawą księcia opolskiego Władysława osiedli Cystersi z Jędrzejowa.
Rudy Raciborskie – bo w tej miejscowości rozpoczęliśmy zwiedzanie oglądaliśmy pocysterski Zespół Klasztorno – Pałacowy, w XIX wieku przebudowany na (obecnie ośrodek formacyjno-edukacyjny Diecezji Gliwickiej), relaksowaliśmy się w otoczeniu pięknej zieleni parku w stylu angielskim i rozkoszowali smacznymi daniami Restauracji Klasztornej.
Po posiłku wyruszyliśmy na obrzeża dawnych ziem cystersów, a od XIX wieku księstwa raciborskiego. Najpierw zabytkową kolejką wąskotorową – do Rybnika Stodół i z powrotem, następnie naszym autokarem, w miejsca, których dotąd nie zaznaczono
w przewodnikach turystycznych, chociaż widnieją w wykazach zabytków województwa śląskiego. Poczuliśmy się zatem … trochę pionierami w tej dziedzinie. W XIX Książę von Ratibor na obrzeżach wybudował charakterystyczne leśniczówki z wieżami.
Mogliśmy podziwiać dwie z nich: Wildek w Rudzie Kozielskiej i Pałacyk Myśliwski w Zwonowicach.
Opis wymaga uzupełnienia, że pogoda była fantastyczna, a grupa wycieczkowiczów sympatyczna i zainteresowana.
Wycieczka realizowana była w ramach zadania publicznego „Aktywni dla siebie”
Kalendarium imprez w roku 2022 w ramach grantów na zadanie „Aktywni dla siebie”
w ramach grantów na zadanie „Aktywni dla siebie”
W dniu 11.06.2022 Jednodniowa wycieczka autokarowa: Rudy Raciborskie, Rudy Kozielskie, Zwonowice - 35 osób - 50/60 zł wkład własny
W dniu 23.07.2022 „Wakacje z wnukami”- zwiedzanie i zajęcia warsztatowe na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie -
35 osób - 30/40 zł wkład własny
W dniu 24.09.2022 Jednodniowa wycieczka autokarowa do Koszęcina - 35 osób - 40/50 zł wkład własny
W dniu Listopad 2022 Spotkanie integracyjne
Wydarzenia, w których mogą uczestniczyć zainteresowane osoby
a realizowane przez Krąg Terenowy SRH „Czuwaj”
W dniu 25.06.2022 Jednodniowa wycieczka autokarowa Brzeg
i Kamień Śląski - 30 osób - 60/70 zł wkład własny
W dniu 10.09.2022 Piknik żeglarski w Poraju - 30 osób - 80/90 zł wkład własny
W dniu 19.11.2022 Senioralne łamigłówki – brydż domino i planszówki – turniej gier stolikowych i planszowych, KH ZHP -30 osób
Informacje o poszczególnych wydarzeniach publikowane będą na stronie internetowej w zakładce Komunikaty.
Informacje o imprezach kulturalnych organizowanych w ramach zadania „Czas dla kultury” i możliwości udziału w nich publikowane będą na stronie internetowej w zakładce Komunikaty.
Zapraszam do śledzenia strony internetowej.
Wyższa kwota wkładu własnego dotyczy osób, które nie są członkami SSPMK (KT SRH Czuwaj)
lub zalegają z wpłatą składki członkowskiej.
Stowarzyszenie Seniorów Miasta Katowice 40-026 Katowice, ul. Wojewódzka 11
www.sspmk.pl e-mail : sspmk@vp.pl
Sprawozdanie za rok 2021
Działania organizacyjne
Stowarzyszenie Seniorów Pożarnictwa Miasta Katowice na koniec roku 2021 liczyło 27 członków. W ciągu roku 1 osoba zrezygnowała z członkostwa w Stowarzyszeniu.
Przedstawiciel Stowarzyszenia podjęła 2 decyzje związane z członkostwem w organizacji (przyjęcia, zwolnienie) i powierzeniem niektórych uprawnień innym osobom.
W organizacji wybrany został 5-osobowy zarząd jako organ doradczy Przedstawiciela.
W sierpniu z funkcji w Zarządzie zrezygnowała 1 osoba i od tego czasu działa on w składzie 4 – osobowym, przy czym 1 osoba nie uczestniczy w pracach Zarządu.
Odbyło się 1 posiedzenie w dniu 12 sierpnia 2021, natomiast bieżące działania konsultowane są
w rozmowach telefonicznych z członkami Zarządu. Informacje o odbytych posiedzeniach Zarządu publikowane są na stronie internetowej Stowarzyszenia www.sspmk.pl.
Nie odbyło się Walne Zebranie Członków, co spowodowane było stanem epidemii
i obowiązującymi ograniczeniami sanitarnymi (ograniczenie ilości osób w pomieszczeniach). Obowiązujące obecnie przepisy prawa pozwalają na rezygnację z zebrań statutowych, a w związku
z tym Regulamin Stowarzyszenia nie został naruszony.
Sprawozdania: programowo-organizacyjne i finansowe za rok 2020 przesłane zostało członkom Stowarzyszenia drogą e-mailową i w ten sposób zatwierdzone. Ponadto Sprawozdanie to zamieszczone zostało na stronie internetowej w zakładce „Działalność programowa”.
Sprawozdanie finansowe za rok 2020 oraz Sprawozdanie z zatrudnienia w roku 2020 zostały przekazane w wymaganych terminach do Urzędu Skarbowego.
W roku 2021 Stowarzyszenie pozyskało dofinansowanie z budżetu Miasta Katowice na
2 zadania publiczne:
• na zadanie „Bądźmy aktywni” kwota 6000 złotych – dotacja wykorzystana w całości,
• na zadanie „Czas na kulturę” kwota przyznana wyniosła 2500 złotych, a wykorzystana 961,00, do budżetu Miasta zwrócono kwotę 1539,00 zł.
Ponadto w imieniu Stowarzyszenia złożone zostały wnioski grantowe do:
• Programu Rozwoju Organizacji Pozarządowych ( Narodowy Instytut Wolności),
• MałeFio- Śląskie Lokalnie,
jednak wnioskowane kwoty grantowe nie zostały przyznane.
Mimo trwającej epidemii Stowarzyszanie prowadziło działalność merytoryczną. Sama epidemia miała wpływ na realizację zadań grantowych . I tak
• Trwający od początku roku 2021 wzrost zachorowań i w związku z tym ograniczenie jakiejkolwiek działalności w całej przestrzeni publicznej spowodowało znaczne skrócenie czasu na realizację zadań publicznych. Umowy o realizację zadań publicznych podpisane zostały w dniach 25 i 31 maja, środki finansowe na ich realizację przekazane zostały
w czerwcu. W konsekwencji nastąpiło nagromadzenie się dużej ilości imprez różnych organizatorów proponowanych w okresie wakacji oraz września i października, a jest to też czas wyjazdów urlopowych.
• Instytucje kultury, które nie prowadziły działalności od początku roku wznowiły taką dopiero od nowego sezony (wrzesień), przy tym część spektakli realizowanych było dla widzów, którzy wykupili bilety już w 2020, albo na początku 2021 roku.
• Przedłużający się czas zagrożenia dla zdrowia obywateli skutkował u wielu osób naturalną
w takiej sytuacji, obawą przed zarażeniem się coronavirusem i powstrzymywanie się od udziału w oferowanych im imprezach.
Stowarzyszenie współpracuje bieżąco Wydziałami Polityki Społecznej i Kultury Urzędu Miasta Katowice. Wymiernym efektem tego było pozyskanie 16 darmowych biletów na koncerty
w NOSPR. Nie bez znaczenia jest pomoc merytoryczna i życzliwość, z jaką nasze potrzeby traktują pracownicy tych Wydziałów.
Działania programowe
Program działania Stowarzyszenia na rok 2021 został przygotowany przez Przedstawicielkę
i zaakceptowany przez 2 członków Zarządu. Program oparty był na uchwale programowej z roku 2020 i zawierał następujące zadania:
1 Współpraca z kierownictwem Państwowej Straży Pożarnej wszystkich szczebli, władzami
resoru spraw wewnętrznych, administracją rządową, władzami samorządowymi, zwłaszcza
miasta Katowice.
Realizacja
1. W styczniu 2021 roku do odpowiednich wydziałów Urzędu Miasta Katowice przekazana zostały: ankieta aktualizacyjna NGO i sprawozdanie z działalności w roku 2020.
2. Bardzo pozytywna jest współpraca z Komendantem Miejskim PSP w Katowicach. Stowarzyszenie w dalszym ciągu może korzystać nieodpłatnie z lokalu na terenie Komendy (wspólnie z Kołem nr 1 ZEiRP RP). Podkreślić należy życzliwą pomoc Pana Komendanta i strażaków Komendy i JRG III.
II Współdziałanie z innymi organizacjami, ruchami i organizacjami społecznymi oraz
instytucjami, których cele są zbieżne z celami Stowarzyszenia.
Realizacja
1. W drugiej połowie roku odnowiona została współpraca z zarządem Koła nr 1 Związku Emerytów I Rencistów Pożarnictwa. Prezes koła uczestniczył w spotkaniu Zarządu
w dniu 12 sierpnia 2021, odbyła się także wspólna impreza -Dzień Seniora dofinansowana kwotą 2000 zł ze środków grantowych i wlanych Stowarzyszenia.
2. W dalszym ciągu brak realnych efektów wystąpienia Przedstawicielki - pismo z dnia 2 stycznia 2020 roku w sprawie współpracy z Zarządem Wojewódzkim Związku Emerytów.
3. Nie została też podjęta współpraca z organizacjami związkowymi strażaków, zwłaszcza przy KM PSP w Katowicach. Jest to podyktowane brakiem sprzyjających warunków do nawiązania takiej współpracy.
4. W ramach realizacji zadania publicznego współpracowaliśmy ze Stowarzyszeniem Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” Krąg Katowice.
5. Przedstawicielka korzysta także z pomocy doradczej w Centrum Organizacji Pozarządowych prowadzonym przez Stowarzyszenie MOST.
III Organizowanie spotkań z ludźmi środowisk pożarniczych i ich sympatyków
Realizacja
Trwająca ciągle pandemia utrudniała, a okresowo nawet uniemożliwiała organizowanie
spotkań w większych grupach. Nie odbyły się zatem tradycyjne obchody Dnia Strażaka. Dopiero
w listopadzie możliwe było spotkanie – Dzień Seniora. Organizatorem tego wydarzenia
w głównej mierze był Zarząd Koła nr 1 ZEiRP RP. Stowarzyszenie włączyło się w tę organizację
poprzez przeznaczenie kwoty 2000 zł na poczęstunek.
IV Promowanie członków Stowarzyszenia zwykłego, wspieranie ich w działalności, udzielanie
pomocy członkom Stowarzyszenia będącym w potrzebie.
Realizacja
Rzeczywistość roku 2021 nie dała możliwości promowania naszych członków i wspierania ich
działań. Podobnie jak w roku poprzednim większe znaczenie miało wzajemne wsparcie, pomoc
w dotarciu do lekarza, w zapisie i dotarciu na szczepienie. I takie działania były, chociaż nie
ewidencjonowane, bo wynikające z długoletniej znajomości, z zwykłej życzliwości i potrzeby
chwili.
V Podejmowanie działań z zakresu kultury, kultury fizycznej, tradycji, turystyki i sportu
Realizacja:
1. W ramach realizacji zadania publicznego „Bądźmy aktywni” dofinansowanego z budżetu Miasta Katowice, zrealizowane zostały następujące działania:
- 26 czerwca 2021 odbyła się jednodniowa wycieczka do Pieskowej Skały i Doliny Prądnika.
- w cyklu „Wakacje z wnukami” 31 lipca 2021 odbyła się wycieczka do Muzeum Rzemiosł
dawnych Stary Młyn w Żarkach i Leśniowa;
- 21 sierpnia odbyła się wycieczka do Sztolni Luiza w Zabrzu.
2. W ramach zadania „Czas na kulturę” dofinansowanego z budżetu Miasta Katowice uczestniczyliśmy w spektaklu Teatru Żelaznego w Katowicach pt. „Oddam żonę
w dobre ręce”.
3. Stowarzyszenie otrzymało dwukrotnie darmowe bilety na koncerty w NOSPR.
Podczas wszystkich organizowanych przez nas imprez zachowane były wymagania sanitarne:
dezynfekcja autokaru, maseczki, rękawiczki i żele dezynfekcyjne dla uczestników. Środki te
zakupione były z funduszy Stowarzyszenia.
VI Inne działania
1. Z powodu braku środków finansowych nie była możliwa realizacja programu profilaktyki zdrowotnej dla członków Stowarzyszenia. Jedynie na stronie internetowej opublikowany został komunikat o możliwości korzystania z rehabilitacji leczniczej w ramach NFZ.
2. Przedstawicielka podjęła działania w celu pozyskania partnerów zagranicznych (Austria) do realizacji zadania „Klimaty Europy” w ramach programu edukacyjnego Erazmus+. Obecnie nie ma partnerów branżowych do realizacji tego zadania, zatem konieczne będzie dalsze poszukiwanie partnerów spośród zarejestrowanym w ewidencji europejskiej.
Sprawy finansowe
Stowarzyszenie prowadzi pełną dokumentację księgową. Ma opracowaną Politykę Rachunkowości
i Zakładowy Plan Kont.
Stowarzyszenie w roku 2021 posiadało w PKO SA konto bankowe główne.
Stan konta bankowego na dzień 31.12.2020/1.01.2021 1289,13 zł
Wpływy w roku 2021 ( zł)
1. składki członkowskie 680,00
2. dotacja z UM na zadanie „Bądźmy aktywni” 6000,00
3. dotacja UM Katowice na zadanie „Czas na kulturę” 2500,00
4. inne wpłaty (na działalność statutową) 3015,00
Razem 12 195,00
Wydatki w roku 2021 ( zł)
1. opłaty bankowe 70,30
2. zakup materiałów 127,40
3. realizacja zadania „Bądźmy aktywni” 9007,00
4. realizacja zadania „Czas na kulturę” 1351,00
5. usługi zewnętrzne 353,99
6. zwrot niewykorzystanych dotacji 1729,00
Razem wydatki 12.638,69
Środki na koncie bankowym na dzień 31 grudnia 2021 - 845,44 zł
Środki w kasie na dzień 31 grudnia 2021 11,00 zł
Obniżenie wpływów :
Spowodowane było dwoma czynnikami:
1. Brak wpłat składek członkowskich.
Aktualnie 1 osoba zalega z płatnością składek za rok 2020 i 2021, 9 osób z płatnością składek za rok 2021, 1 osoba z płatnością składki za trzy kwartały 2021. Ogółem zaległości wynoszą 470 złotych.
2. W roku 2021 w oferowanych działaniach programowych uczestniczyła mniejsza ilość osób, tym samym mniejsze były wpływy na tę działalność staturową, przy czym koszty pozostały niezmienione (autokar, ubezpieczenie, zamówiona ilość biletów wstępu).
Przestawiając powyższe pragnę podziękować aktywnym członkom Zarządu – Joachimowi Żok i Cezaremu Bebel za wysiłek jaki wkładają w organizowanie pracy Stowarzyszenia, rzetelne opinie i oceny w sprawach podejmowanych działań i zaangażowanie. Dziękuję także wszystkim członkom, którzy aktywnie uczestniczą w oferowanych imprezach.
Przedstawiciel
Elżbieta Tabacka-Wosińska
Spotkanie w andrzejkowym klimacie 5 listopada 2021
W andrzejkowym klimacie odbyło się spotkanie seniorów Komendy Miejskiej Państwowej Straży Polarnej w Katowicach
zorganizowane wspólnie z Kołem Emerytów ZEiRP RP.
Seniorzy spotkali się po długiej 18-sto miesięcznej przerwie, dlatego też udział był liczny, powodów do rozmowy i biesiadowania było wiele.
Czas na kulturę 17 września 2021
„Czas ma kulturę” – to tytuł drugiego zadania publicznego. Pozwoli nam to na dofinansowanie biletów na 2 wydarzenia kulturalne.
Na początek wybrany został spektakl teatralny pt. intrygującym tytułem „Oddam żonę w dobre ręce” w Teatrze Żelaznym.
Spektakl okazał się być współczesna komedią w stylu bulwarowym, z nieco absurdalnymi ale zabawnymi dialogami.
Spędziliśmy milo wieczór.
W Sztolni Królowa Luiza 16 sierpnia 2021
Tym razem celem naszej wyprawy w ramach zadania „Bądźmy aktywni” była Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu na szlaku zabytków techniki udostępniona do zwiedzania po rewitalizacji w 2018 roku.
Planując zwiedzanie wybraliśmy trasę wodną. Najpierw jednak trochę ogólnych wiadomości o tym obiekcie i jego historii przekazał nam przewodnik
Po drodze kilka atrakcji: spotkanie z Utopkiem i Skarbnikiem ( jak to w górniczym skansenie), ale też ciekawostki przyrodnicze.
Po kilometrze wędrówki łodziami przyszła kolej na spacer po górniczych wyrobiskach i bliższe zapoznanie się z trzema żywiołami, czyli co czynią w kopalni woda, ogień i górotwory, jakie powodują skutki i jak przed ich działaniem zabezpieczali się górnicy. Pouczająca lekcja, podczas której mogliśmy prawie dotknąć codziennej górniczej roboty.
Na koniec jeszcze niezwykła maszyna parowa z początku XX wieku, która niegdyś zaspakajała potrzeby kopalni, a dzisiaj stanowi dumę miejscowych przewodników.
Wakacje w wnukami – Stary Młyn i Leśniów w gminie Żarki 31 lipca 2021
W sobotę 31 lipca wraz z wnukami po raz kolejny wybraliśmy się poznawać trochę zapomniany już świat. Tym razem do Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach, gdzie w Starym Młynie wykonano multimedialną ekspozycję rzemiosł związanych z miejscowością. Można było dowiedzieć się jak dawniej odbywał się handel zbożem, jak funkcjonował młyn, popróbować mielenia żarnami, zobaczyć na czym polegała praca bednarza, szewca, a na koniec wizyta w dawnej klasie szkolnej.
Zabawę mieliśmy wszyscy – nasze wnuki i my, a opowiadania przewodników co rusz przerywane były wspomnieniami.
Potem relaks w parku otaczającym klasztor w Leśniowie, a na koniec zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin.
"Srebrne Katowice” o nas
„Srebrne Katowice” to program Telewizji Silesia. Program informuje o działaniach senioralnych na terenie miasta Katowice. 16 lipca br. mogliśmy przedstawić tam naszą organizację.
Można to zobaczyć pod adresem ;
https://tvs.pl/tv/srebrne-katowice-rusza-konkurs-na-najpiekniejszy-balkon/
Ww. link należy skopiować i otworzyć w nowej karcie.
Zadanie: Miejsca bliskie i ciekawe – Pieskowa Skała i Dolina Prądnika
26 czerwca 2021 37 osobowa grupa wyjechała na pierwszą w tym roku wycieczkę na teren Ojcowskiego Parku Narodowego.
Po drodze do zamku trzeba było pokonać 120 schodów, a potem już tylko obcowanie z legendami opowiadanymi przez przewodnika i dziełami sztuki zgromadzonymi na zamku nazwanym „Małym Wawelem”.
Z Zamku spacerek ścieżką do Maczugi Herkulesa wymagał jednak trochę wysiłku, bo skarpa stroma, a nocne opady spowodowały, że dodatkowo śliska. Ale wszyscy dali radę.
Kalendarium działań programowych w roku 2021
26 czerwca Wycieczka jednodniowa: Pieskowa Skała i Dolina Prądnika
w ramach realizacji zadania publicznego „Bądźmy aktywni”
lipiec Impreza kulturalna – koncert lub spektakl
w ramach realizacji zadania publicznego „Czas na kulturę”
31 lipca wyjazd z wnukami do Starego Młyna i Leśniowa
w ramach realizacji zadania publicznego „Bądźmy aktywni” -
działanie „Wakacje z wnukami”
wrzesień Impreza kulturalna – koncert lub spektakl
w ramach realizacji zadania publicznego „Czas na kulturę”
25 września Wycieczka jednodniowa: Sztolnia Luiza w Zabrzu
w ramach realizacji zadania publicznego „Bądźmy aktywni”
19 listopada Spotkanie Andrzejkowe
w ramach realizacji zadania publicznego „Bądźmy aktywni”
O imprezach każdorazowo informować będziemy w zakładce Komunikaty przedstawiając program wydarzenia i warunki udziału.
Ponadto w ramach współpracy z SRH „Czuwaj” członkowie naszego Stowarzyszenia mogą uczestniczyć w wydarzeniach realizowanych przez Krąg Katowice.
Stowarzyszenie Seniorów Miasta Katowice 40-026 Katowice, ul. Wojewódzka 11
Sprawozdanie za rok 2020
Działania organizacyjne
Stowarzyszenie Seniorów Pożarnictwa Miasta Katowice na koniec roku 2020 liczyło 29 członków. W ciągu roku 1 osoba zrezygnowała z członkostwa w Stowarzyszeniu.
Przedstawiciel Stowarzyszenia podjęła 6 decyzji związanych z członkostwem w organizacji (przyjęcia, zwolnienie) i powierzeniem niektórych uprawnień innym osobom.
W organizacji działa 5 osobowy zarząd jako organ doradczy Przedstawiciela. Odbyły się 2 posiedzenia zarządu – 4 czerwca ( obecne 4 osoby) i 26 sierpnia (obecne 3 osoby). Zarząd informowany był o aktualnym stanie realizacji zadań publicznych (grantów) dofinansowanych ze środków „Śląskie Lokalnie” i budżetu Miasta Katowice, a ponadto o aktualnych sprawach finansowych, organizacyjnych i kadrowych. Informacje o odbytych posiedzeniach zarządu publikowane są na stronie internetowej Stowarzyszenia www.sspmk.pl. Ponadto Przedstawiciel pozostaje w kontakcie telefonicznym z członkami Zarządu.
Stan pandemii i decyzja Wojewody Śląskiego o ograniczeniu działalności organizacji pozarządowych oraz rządowy zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób uniemożliwiły zwołanie Zebrania Członków. Zgodnie z postanowieniami Regulaminu Stowarzyszenia powinno ono było odbyć się
w listopadzie 2020 roku.
W marcu 2020 roku udało się pozyskać środki finansowe w kwocie 5 tys. złotych w ramach programu „Sląskie lokalnie” - małe FIO na wsparcie rozwoju nowych organizacji pozarządowych, co pozwoliło zakupić sprzęt – laptop i szafkę wzmocnioną, założyć stronę internetową Stowarzyszenia ( www.sspmk.pl), zlecić projekty i wykonanie materiałów promocyjnych : logo, ulotka, rol-up.
Bieżąco prowadzona jest współpraca z Wydziałami Polityki Społecznej i Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Katowice. W związku z tym nasza organizacja otrzymała środki ochrony osobistej: rękawiczki jednorazowe – 30 par oraz maseczki ochronne wielorazowe - łącznie 190 szt.. Środki te przekazane zostały seniorom- strażakom i członkom ich rodzin, a 100 szt. wykorzystane zostało podczas wycieczek.
Działania programowe
Program działania Stowarzyszenia przyjęty został uchwałą nr 2/1/2020 Zebrania Nadzwyczajnego Stowarzyszenia Seniorów Pożarnictwa Miasta Katowice z dnia 10 stycznia 2020 roku. Program Przewidywał następujące zadania:
1 Współpraca z kierownictwem Państwowej Straży Pożarnej wszystkich szczebli, władzami resoru spraw
wewnętrznych, administracją rządową, władzami samorządowymi, zwłaszcza miasta Katowice.
Realizacja
1. W styczniu 2020 roku do odpowiednich wydziałów Urzędu Miasta Katowice przekazana zostały: ankieta aktualizacyjna NGO i sprawozdanie z działalności w roku 2019.
2. W maju odbyło się spotkanie z Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach Panem st. bryg. Bogdanem Jędrocha. Pan Komendant poinformowany został o celach powołania Stowarzyszenia, zamierzeniach programowych na rok 2020, oraz omówione zostały aspekty współpracy. Komendant otrzymał także kopie dokumentów rejestracyjnych SSPMK.
2 pisma ( z dnia 20.01. i 21.07. 2020) kierowane do Komendanta Wojewódzkiego PSP
w Katowicach, w efekcie rozpatrywała Komisja socjalna działającą przy Komendancie Wojewódzkim. Podczas posiedzenia Komisji w dniu 6 sierpnia jej członkowie zostali zapoznaniu z celami działania nowej organizacji, jej strukturą i zamierzeniami programowymi. W protokole zapisano następujące ustalenia: Przedstawiciel Stowarzyszenia Seniorów Pożarnictwa Miasta Katowice Pani Elżbieta Tabacka-Wosińska będzie mogło ubiegać się o ww. z dotację (świadczenia z funduszu socjalnego)
w imieniu swoich Członków, po dostarczeniu Komisji Socjalnej :
- Wykazu zawierającego imiona i nazwiska oraz nr. świadczeń emerytalno-rentowych uprawnionych Członków Stowarzyszenia,
- Indywidualnych pism uprawnionych członków Stowarzyszenia zawierających akces korzystania z dotacji na działalność grupową za pośrednictwem Stowarzyszenia i oświadczenie o niekorzystaniu z tego rodzaju dotacji za pośrednictwem Koła Terenowego nr 1 w Katowicach,
-Indywidualnych upoważnień do występowania w ich imieniu o dotacje z funduszu.
3. Bardzo pozytywna jest współpraca z Komendantem Miejskim PSP w Katowicach. Stowarzyszenie nieodpłatnie korzysta z lokalu ( wspólnie z Kołem nr 1 ZEiRP RP). Komendant Miejski udzielił też pomocy w związku z realizacją zadania w ramach FIO
w ten sposób, że zezwolił na promocję Stowarzyszenia na terenie Jednostek Ratowniczo- Gaśniczych i na stronie internetowej ( link) oraz udostępnił transport zakupionej szafki wzmocnionej.
4. Informacja o organizacji, poza wymienionymi Komendantami Państwowej Straży Pożarnej, przekazana została na spotkaniu z Pełnomocniczką Prezydenta Miasta Katowice ds. NGO
II Współdziałanie z innymi organizacjami, ruchami i organizacjami społecznymi oraz instytucjami,
których cele są zbieżne z celami Stowarzyszenia.
Realizacja
1. Ze względu na ograniczenie działalności organizacji pozarządowych, zwłaszcza senioralnych,spowodowane stanem zagrożenia epidemiologicznego nie były podejmowane próby współpracy z innymi organizacjami senioralnymi – Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz organizacjami senioralnymi służb mundurowych.
2. Podjęta została próba współpracy z Zarządem Wojewódzkim Związku Emerytów
i Rencistów Pożarnictwa RP w Katowicach i jego jednostkami organizacyjnymi (w tym Koło nr 1 w Katowicach) - pismo z dnia 2 stycznia 2020 roku, które pozostało bez odpowiedzi i w związku z tym, do końca 2020 roku nie było żadnej współpracy pomiędzy naszymi organizacjami, zarówno na szczeblu wojewódzkim jak i miejskim.
3. Ograniczona możliwość działania w roku 2020, brak tradycyjnych imprez pozwalających na nawiązanie kontaktów stały się także przeszkodą do rozpoczęcia współpracy
z organizacjami związkowymi strażaków, zwłaszcza przy KM PSP w Katowicach.
4. Do ochotniczych straży pożarnych na terenie miasta Katowice przekazane zostały ulotki promujące nasze Stowarzyszenie.
5. W ramach realizacji zadania publicznego współpracowaliśmy ze Stowarzyszeniem Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” Krąg Katowice.
6. Przedstawiciel korzysta także z pomocy doradczej w Centrum Organizacji Pozarządowych prowadzonym przez Stowarzyszenie MOST.
III Organizowanie spotkań z ludźmi środowisk pożarniczych i ich sympatyków
Realizacja
Sytuacja pandemii trwająca od lutego uniemożliwiła organizowanie jakichkolwiek spotkań
okolicznościowych np. Dnia Strażaka, Dnia seniora i przewidzianego do realizacji w ramach
zadania publicznego „Spotkania andrzejkowego seniorów”.
IV Promowanie członków Stowarzyszenia zwykłego, wspieranie ich w działalności, udzielanie
pomocy członkom Stowarzyszenia będącym w potrzebie.
Realizacja
Rzeczywistość roku 2020 nie dała możliwości promowania naszych członków i wspierania ich
działań. Był to jednak rok, w którym większe znaczenie miało wzajemne wsparcie. Zwłaszcza
w czasie pierwszej i drugiej,jeszcze trwającej kwarantanny - zwykły telefon i pytanie - „jak się
czujesz, co słychać”. Liczyła się pamięć, czasem pomoc w dotarciu do lekarza, wyjaśnienie
jakichś procedur, rozmowa. I to było. Może nie na duża skalę, bo nie o statystykę chodzi
w tym działaniu.
V Inspirowanie i inicjowanie działań związanych z ważnymi wydarzeniami związanymi
z ochroną przeciwpożarową.
W zamyśle tego zadania było stworzenie kalendarium ważnych wydarzeń związanych
z ochroną przeciwpożarową na terenie Miasta Katowice.
Realizacja
Niestety i w tym wypadku trzeba stwierdzić, że nie było okazji nawet do rozpoczęcia takich
działań.
VI Inspirowanie i prowadzenie działalności edukacyjnej, oświatowej i informacyjnej w zakresie szeroko
rozumianego bezpieczeństwa.
Realizacja
Wysokość środków finansowych na zadanie „Aktywni seniorzy”, które w pierwotnej wersji zakładało
przeprowadzenie w ramach działania „Wakacje z wnukami”zajęć dla naszych wnuków
o bezpieczeństwie na terenie strażnicy nie pozwoliła na realizację tego.
Dodatkowo coronwvirus uniemożliwił wykonanie tego zamierzenia w ramach innego działania.
Niezależnie od deklarowanych w tym zakresie działań, powiedzieć można, że zwiedzając w ramach
zadania obiekty zabytkowe także zdobywamy nową wiedzę, a zatem uczestniczymy w edukacji – innej
niż zakładano w zadaniu – ale jednak. Natomiast pandemia wskazała zasadność edukacji, tyle
że w innym kierunku, mianowicie nowych technologii komunikacji.
VII Podejmowanie działań z zakresu kultury, kultury fizycznej, tradycji, turystyki i sportu
Realizacja:
1. W ramach realizacji zadania publicznego „Aktywni seniorzy” dofinansowanego z budżetu Miasta Katowice, odbyła się jednodniowa wycieczka do Mosznej, na Górę św. Anny, zakończona rejsem po Kanale Gliwickim. W wycieczce uczestniczyło 40 osób, w tym częściowo, ze względu na potrzebę wykorzystania miejsc, seniorzy z katowickiego Kręgu SRH „Czuwaj”.
2. W ramach tego samego zadania odbyła się jednodniowa wycieczka na trasie: Sławków, Olkusz, Rabsztyn, Pustynia Błędowska, w której uczestniczyło 30 osób, w tym seniorzy z innych organizacji.
3. Także w ramach powyższego zadania – działanie „Wakacje z wnukami”, odbyła się wycieczka kolejką wąskotorową z Bytomia do Miasteczka Ślaskiego, plażowanie nad jeziorem Chechło i powrót kolejką. Mieliśmy okazję zwiedzić Izbę Tradycji Kolei Wąskotorowych w Bytomiu Karbiu. W działaniu uczestniczyło 40 osób, w tym z SRH „Czuwaj”.
W tym miejscu wyjaśnić należy, że przepisy kodeksu rodzinnego i o ruchu transgranicznym nie pozwoliły na wyjazd z wnukami poza granice kraju, a taki był projekt, natomiast ograniczone środki finansowe na działanie uniemożliwiły zorganizowanie wyjazdu do Krakowa.
4. Podjęte zostały działania organizacyjne związane z wycieczką do Sant Florian i Górnej Austrii, jednak w związku z rozwojem sytuacji pandemicznej, i w konsekwencji zamrożeniem ruchu turystycznego
i zamknięciem granic, dalsza ich realizacja została wstrzymana. Pozostały jednak kontakty
z potencjalnymi współorganizatorami tego wyjazdu w tym, bądź następnym roku.
5. Pandemia była też przyczyną tego, że w roku 2020 Prezydent Miasta nie organizował koncertów
i imprez dedykowanych seniorom.
Wszystkie nasze działania realizowane były w wymaganym reżimie sanitarnym (dezynfekcja, środki
ochrony osobistej). Środki dezynfekcyjne zakupione zostały ze środków Stowarzyszenia, a maseczki
i rękawiczki otrzymaliśmy z Wydziału Polityki Społecznej UM Katowice.
IX Inne działania
1. Od początku roku podjęte zostały rozmowy z menedżerami prywatnej placówki służby zdrowia
w celu pozyskania programu profilaktycznego dla seniorów pożarnictwa. Rozmowy te zostały przerwane po wybuchu epidemii.
Sprawy finansowe
Stowarzyszenie prowadzi pełną dokumentację księgową. Ma opracowaną Politykę Rachunkowości
i Zakładowy Plan Kont. W lipcu 2020 roku nastąpiła zmiana księgowej. Obecna księgowa wykonuje pracę
w ramach wolontariatu i nie jest członkiem zarządu Stowarzyszenia. Nastąpiła też zmiana sposobu podpisywania dyspozycji bankowych. Pierwotnie, poza Przedstawicielem uprawnienia posiadały jeszcze 2 inne osoby, przy czym wymagane były podpisy 2 osób na każdej dyspozycji bankowej. Obecnie dyspozycje bankowe podpisuje tylko Przedstawiciel.
Stowarzyszenie w roku 2020 posiadało w PKO SA konto bankowe główne i czasowo ( 1.04 – 30.09.) konto pomocnicze do obsługi dotacji FIO.
Wpływy w roku 2020 ( zł)
1. składki członkowskie 1090,00
2. dotacja FIO 4964,01
3. dotacja UM Katowice 6000,00
4. inne wpłaty 2106,00
Razem 14 160,01
Wydatki w roku 2020 ( zł)
1. opłaty bankowe 129,90
2. zakup materiałów 119,96
3. realizacja zadania UM Katowice 6000,00
4. realizacja zadania FIO 4964,01
5. koszty własne programowe 1650,00
Razem 12 863,87
Środki na koncie bankowym na dzień 31 grudnia 2020 - 1296,14 zł
W styczniu 2021 Urząd Miasta Katowice, po weryfikacji sprawozdania z realizacji zadania „Aktywni seniorzy”, zdecydował o obniżeniu dotacji o 190 złotych, w związku z tym, że kwota środków własnych Stowarzyszenia zaangażowanych do realizacji zadania była o 550 złotych niższa niż deklarowana do tego zadania, nie zostały zachowane proporcje udziału środków własnych w stosunku do dotacji. W takiej sytuacji dotacja jest obniżana.
Zaistniała sytuacja jest konsekwencją braku możliwości zorganizowania „Spotkania andrzejkowego seniorów”, na realizację którego przewidziana była kwota 550 złotych z środków własnych Stowarzyszenia.
Zatem faktyczna dotacja UM w roku 2020 na zadanie „Aktywni seniorzy” wyniosła 5810 złotych, a a koszty programowe ( w całości związane z realizacja tego zadania ) - 1840 złotych.
Przedstawiciel
Elżbieta Tabacka-Wosińska
Sławków – Olkusz- Rabsztyn i Pustynia Błędowska
3 października 2020
W piękny sobotni dzień wyruszyliśmy na kolejną jednodniową wycieczkę w ramach zadania „Aktywni seniorzy” dofinansowanego z budżetu Miasta Katowice. Tym razem – na Wschód, bliżej Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Na początku zwiedzaliśmy Sławków średniowieczne miasto Biskupów Krakowskich, a tam zabytkowy rynek z kamieniczkami i ratuszem, potem spacer do murów obronnych i do przepięknego barokowego Kościoła św. Mikołaja, rzadko odwiedzanego przez turystów. O jego historii i znaczeniu opowiedział nam Ks. Proboszcz.
Olkusz zwiedzaliśmy szlakiem miejscowych gwarków. I tu kolejna niespodzianka. Udało się zwiedzić kolegiatę św. Andrzeja i wysłuchać koncertu organowego ( najstarsze czynne organy w Polsce), bowiem odbywały się warsztaty dla przewodników miejskich.
Po tych przeżyciach artystycznych powędrowaliśmy, po historycznych uliczkach miasta, tak jak wskazywali nam gwarkowie, a nasza Pani przewodnik opowiadała o historii miasta i jego mieszkańców.
Kilka kilometrów od Olkusza znajdują się okazałe ruiny zamku Rabsztyn, jedne z wielu na szlaku Orlich Gniazd, obecnie odbudowywane, dlatego wejście na teren zamku nie było możliwe, ale spacer do ruin był przyjemnym relaksem.
Na koniec zwiedzania – pomnik przyrody, jakim jest Pustynia Błędowska. Oglądaliśmy ją
z punktu widokowego Chechło. Pierwsze spojrzenie na pustynię wywołało głośne …. wow!
Potem przechadzaliśmy się skrajem pustyni wspominając legendę o jej powstaniu, którą
w autobusie opowiedziała nam Pani Przewodnik.
A klimat zrobił się naprawdę pustynny, bo wiatr tu i tam podnosił piaski, które tworzyły zawirowania.
Nie obyło się bez pomocy miejscowego traktorzysty, który z niemałym wysiłkiem wyciągnął nasz autokar z pustynnych piasków i mogliśmy wrócić do Katowic.
To taki efektowny akcent na koniec tegorocznych wyjazdów. I dla niedowiarków, którzy śmieliby wątpić w jedyną w Europie pustynie, i w czarnego kota, który w Chechle
przebiegł nam drogę.
Moszna – Góra św. Anny i Rejs po Kanale Gliwickim
5 września skierowaliśmy się nieco na Zachód od Katowic, an teren województwa opolskiego.
Pierwszy przystanek to Pałac w Mosznej – czyli rezydencja śląskiego rodu Tele-Wincklerów wybudowana w XVII wieku Pałac posiada 365 pomieszczeń i 99 wież
i wieżyczek[ Powierzchnia wynosi 8 tys. m², a dookoła ponad dwustuhektarowy park
z trzystuletnimi dębami, azaliami i rododendronami.
Podziwialiśmy eklektyczną architekturę pałacu, zwiedzaliśmy jego wnętrza, spacerkiem dotarliśmy do cmentarz rodzinny znajdującego się w pałacowym parku.
Drugi punkt to Góra św. Anny. Najpierw przy historycznej kapliczce wysłuchaliśmy historii powstania klasztoru św. Anny na Chełmskiej Górze, bo tak nazywali ten wygasły wulkan Ślązacy i dziejów miejscowości u podnóża góry o nazwie Święta Anna ( po śląsku Świyntŏ Anna, a po niemiecku Annaberg albo Sankt Annaberg ) Pięknie opowiedziała nam to nasza Przewodniczka – Pani Mirka. Potem trzeba było zdobyć tę Górę schodami do bramy zwanej Ave Maria, kilkanaście minut indywidualnych refleksji we wnętrzach Bazyliki św. Anny i kto jeszcze miał silę ruszył na w kierunku Pomnika czynu Powstańczego. Pani Mirka przybliżyła nam historię walk powstańczych, które w tym rejonie miały miejsce w w 1921 roku, powstania amfiteatru, który oglądaliśmy z poziomu Pomnika i historię powstania samego Pomnika. W drodze powrotnej do autokaru jeszcze spojrzenie i krótka informacja o rezerwacie przyrody w miejscu, gdzie przez 60 lat, aż do 1946 roku pozyskiwano nefelinit i wapń.
Na zakończenie atrakcja – Rejs statkiem Mariny po Kanale Gliwickim, kolejny zabytek techniki, który poznajemy na szlaku naszych krótkich lokalnych wycieczek . Wrażenie na wszystkich zrobiło obniżanie poziomu wody, a potem pompowanie wody do śluzy na trasie naszego rejsu.
Koleją wąskotorowa z Bytomia Karbia nad Chechło
28 sierpnia 2020
W ramach grantu pozyskanego z budżetu Miasta Katowice na realizację zadania „Aktywni seniorzy wraz z wnukami wyruszyliśmy kolejka wąskotorową ze stacji Bytom Karb do stacji Miasteczko Śląskie Zalew, a dalej 10 minutowy spacerek nad jezioro Chechło.
Kolejka wąskotorowa znajduje się na szlaku zabytków techniki województwa śląskiego. Działa nieprzerwanie od 160 lat. Wcześniej przewoziła towary do prężnie rozwijających się zakładów przemysłowych na przestrzeni od Miasteczka Śląskiego poprzez Tarnowskie Góry, Gliwice, Bytom Zabrze po Rudy Raciborskie i Katowice. Obecnie wozi turystów na odcinku 22 km. Ale przejażdżka - to niezaprzeczalnie wspaniała przygoda dla młodszych i starszych.
Rozpoczęło się w Katowicach. Dezynfekcja autokaru, maseczki, dezynfekcja rąk i ruszyliśmy w drogę. Na stacji Bytom Karb czekał na nas Pan Przewodnik. Pierwszy punkt zwiedzania, to zabytkowa nastawnia. Tutaj poznaliśmy tajniki zarządzania ruchem kolejowym w obrębie stacji. Bardziej ciekawscy mogli przyjrzeć się wnętrzu tego „mechanicznego komputera”, a nawet popróbować pracy na stanowisku dyżurnego. Potem kolejne eksponaty. Zainteresowanie, zwłaszcza dzieciaków, budziły lokomotywki na torowiskach. Starsi, mimo codziennych dolegliwości stawów, gremialnie udali się do salonki. To taki wagon, w którym w dawnych czasach podróżowali dyrektorzy Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, bo w Niemczech raz w roku mieli obowiązek odbycia podroży koleją, którą zarządzali.
Zwiedzając spoglądaliśmy na ustawione na sąsiednim torze wagony. Tymi właśnie mieliśmy podróżować.
Zajęliśmy miejsca, Pan kierownik pociągu dał sygnał i ruszyliśmy. Po drodze liczne zakręty, mosty, krótkie i trochę dłuższe tunele, zieleń, a przede wszystkim ciekawe krajobrazy.
Po godzinie dotarliśmy na właściwą stację. Jeszcze tylko krótki spacer i przed nami jezioro Chechło – miejsce naszego pikniku. Rozłożyliśmy więc koce, kosze piknikowe, cieszyliśmy się piękną pogodą, chętni pluskali się w wodzie. Niestety trochę krótko.
W drodze powrotnej w kolejce odbyło się śpiewanie.
„Aktywność - nasz cel”
4 czerwca 2020
FIO – Śląskie lokalnie to konkurs grantowy, w którym młode organizacje pozarządowe mające siedzibę na terenie województwa śląskiego ubiegać mogą się o mikrodotacje na rozwój organizacji, w tym m.in. na zakup sprzętu biurowego, oprogramowania komputerowego, podniesienie kompetencji swoich członków, promocję. Wykorzystaliśmy tę szansę i zdobyliśmy kwotę 5000 złotych, którą przeznaczamy zgodnie
z wnioskiem konkursowym na: zakup laptopa, zakup szafki wzmocnionej, wykonanie strony internetowej Stowarzyszenia i przygotowanie 2 osób do prowadzenia tej strony oraz promocję naszej organizacji poprzez opracowanie projektów logo, rollupa i ulotek oraz wykonanie tych materiałów promocyjnych.
Nasze zadanie nazwaliśmy „Aktywność - nasz cel”, bo zawsze byliśmy aktywni i aktywni chcemy pozostać przekonując do tego także kolegów i koleżanki z okresu służby.
I koronawirus nam nie przeszkodzi.
„ Aktywni seniorzy” – zadanie publiczne 2020
W lutym 2020 roku rozstrzygnięty został konkurs ofert realizacji zadania publicznego
w zakresie działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Katowice.
Oferta Stowarzyszenia pt. „Aktywni seniorzy” oceniona została pozytywnie i w efekcie tego otrzymaliśmy 6000 złotych na realizację następujących przedsięwzięć:
1/ Ciekawe miejsca w pobliżu – tj. 2 jednodniowe wycieczki : Moszna – Góra św. Anny i rejs
po Kanale Gliwickim ( czerwiec) i Olkusz- Rabsztyn- Pustynia Błędowska ( październik);
2/ Andrzejki w gronie seniorów – czyli spotkanie podsumowujące pierwszy rok działalności
Stowarzyszenia i wspólna andrzejkowa zabawa ( III dekada listopada);
3/ Wakacje z wnukami czyli wyjazd dziadków i wnuków zabytkowa kolejką wąskotorową
z Bytomia do Chechła, gdzie odbędzie się piknik, podczas którego dziadkowie i wnuki
rywalizować będą w grach ruchowych.